Prace modernizacyjne na poznańskim lotnisku rozpoczęły się jeszcze w ubiegłym roku. 1 kwietnia - i nie był to żart - uruchomione zostały pierwsze 4 nowoczesne linie kontroli. Te wyposażone są w nowoczesne prześwietlarki bagażu w III standardzie. Docelowo takich linii będzie 6. Zmiany mają wpłynąć na szybszą obsługę pasażerów.
Pasażerowie mogą przewozić elektronikę i płyny bez konieczności ich wyjmowania. Wprowadzenie bramek WTMD elilminuje "wąskie gardła" w procesie kontroli. Są też nowe urządzenia ETD, które identyfikują nawet śladowe ilości materiałów wybuchowych i chemicznych. Niebawem w strefie kontroli bezpieczeństwa pojawiają się także innowacyjne skanery do obuwia, które umożliwiają wykrywanie metali i materiałów wybuchowych bez konieczności zdejmowania butów przez podróżnych
informuje rzecznik prasowy portu lotniczego Poznań-Ławica, Błażej Patryn i dodaje, że wdrożenie innowacyjnych linii do obsługi bagażu podręcznego pozwoliło na ich wydłużenie z 12 do 20 metrów i umożliwiło jednocześnie pięciu pasażerom wykładanie bagażu do sprawdzenia, skracając czas kontroli.
Nowe sklepy na lotnisku
W ramach inwestycji Port Lotniczy Poznań-Ławica przeprowadził także kompleksową przebudowę terminalu odlotów i strefy handlowo-usługowej. Współpraca z Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego Baltona S.A. zaowocowała otwarciem nowoczesnej przestrzeni obejmującej sześć lokali, w tym:
- Przebudowane sklepy Baltona Duty Free w strefach Schengen i non-Schengen,
- Sklep Zoom oraz punkty gastronomiczne Travel Chef i Cavarious,
- Największy w Polsce sklep duty-free w strefie Schengen,
- Multistore o powierzchni 900 m², przez który przechodzi każdy pasażer.
Całkowity koszt inwestycji samego Portu Lotniczego jako spółki, przekroczy 70 milionów złotych, z czego niemal 30 milionów pochodzi z funduszy unijnych.