Mars

i

Autor: Canva Pro

Kosmos

Ludzkie nerki nie nadają się na Marsa? Naukowcy nie pozostawiają złudzeń!

Marzenia ludzi dotyczące podboju Marsa mogą okazać się złudne? Naukowcy aż z 40 instytucji badawczych dowiedli, że około półroczna podróż ludzi na Marsa może być niebezpieczna dla ich zdrowia. Chodzi o nerki, które niekorzystnie zareagują na promieniowanie kosmiczne w tak długim czasie. Sam pobyt na Marsie także by nie pomagał.

Ludzkie nerki nie wytrzymają w starciu z kosmosem?

Naukowcy z 40 instytucji zbadali wpływ promieniowania kosmicznego na organizm. Niestety, badania dowodzą, że w starciu z kosmosem nie wytrzymać mogą nerki. Chodzi o lot na Marsa. Sama podróż potrwa pół roku. Zakładając tam jeszcze pobyt i powrót, wystawienie organizmu na promieniowanie potrwać może nawet od 1,5 do 2,5 roku.

Ludzki organizm w kosmosie

Nie jest tajemnicą, że przebywanie w próżni kosmicznej odbija się na organizmie ludzkim. Dochodzi do osłabienia kości, serca, wzroku, czy pojawienia się kamieni nerkowych. A to tylko wpływ braku grawitacji, z ochroną magnetosfery Ziemi. Co dopiero by było lecieć dalej? A tylko 24 osoby wyleciały poza ziemską ochronę i to tylko na 6 od 12 dni.

Jak przeprowadzono badanie?

Badanie przeprowadzono na myszach. Poddano ich promieniowaniu kosmicznemu. Zasymulowali dzięki temu warunki, którym będą poddani kosmonauci. Już po miesięcznym wystawieniu na promieniowanie i minimalną grawitację nerki były w złym stanie. Choć główną przyczynę widać w grawitacji, to promieniowanie może przyspieszyć ten proces.

Zobaczcie miejsce niezbyt legalnych badań

Ruszyła misja na marsa. Łazik ma znaleźć ślady życia