Matura 2025. Rozpoczął się maturalny maraton
Matura 2025. W tym roku matura będzie odbywać się w wyznaczonych terminach od 5 do 22 maja. Pierwszy egzamin pisemny rozpoczął się 5 maja, z kolei ostatni zaplanowano na 22 maja. Ustne egzaminy będą realizowane w dniach od 9 do 24 maja 2025.
Z kolei wyniki matur 2025 zdawanych w terminie głównym i dodatkowym zostaną opublikowane przez CKE 8 lipca 2025 r. (wtorek) o godzinie 8:30 rano.
Matura z j. polskiego 2025. Ile trwa? Ile trzeba zdobyć punktów?
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym: z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego oraz dwóch ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Abiturienci ze szkół lub klas z językiem nauczania mniejszości narodowych obowiązkowy mają jeszcze egzamin pisemny z języka ojczystego na poziomie podstawowym i ustny z języka ojczystego.
Czas trwania egzaminów pisemnych zależy od przedmiotu, który maturzysta zdaje i od poziomu egzaminu. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 240 minut, a na poziomie rozszerzonym – 210 minut.
Chcąc zdać pisemną maturę z języka polskiego, należy uzyskać minimum 30 proc. punktów możliwych do zdobycia. W 2025 roku maksymalna liczba punktów za egzamin pisemny wynosi 60, co oznacza, że próg zdawalności ustalony przez CKE to 18 punktów
Dwie formuły egzaminu maturalnego w 2025 roku
Tegoroczne matury odbędą się w dwóch formułach. W 2025 r. egzamin maturalny będzie przeprowadzany w dwóch formułach, tj. w Formule 2023 oraz w Formule 2015.
Do egzaminu maturalnego w Formule 2023 przystąpi zdecydowana większość maturzystów, w tym m.in.:
- absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego;
- absolwenci 5-letniego technikum;
- absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej szkoły podstawowej;
- osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 4-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych;
- absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich (z wyjątkami; po raz pierwszy lub kolejny) oraz absolwenci oddziałów międzynarodowych, posiadający dyplom IB).
Do egzaminu maturalnego w Formule 2015 przystąpią m.in.:
- absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych, tj. 3-letniego liceum ogólnokształcącego, szkoły artystycznej realizującej program 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, liceum profilowanego, technikum uzupełniającego dla młodzieży oraz uzupełniającego liceum ogólnokształcącego;
- absolwenci branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum (po raz pierwszy lub kolejny) 3. osoby, które uzyskały świadectwo ukończenia 3-letniego liceum ogólnokształcącego na podstawie egzaminów eksternistycznych.
Matura z j. polskiego 2025. Arkusze CKE
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym musi rozwiązać dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki" oraz napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych.
Pisząc wypracowanie maturzysta ma rozważyć problem podany w temacie, przedstawić swoje zdanie i je uzasadnić. W rozważaniach ma przedstawić argumenty, odwołując się do utworów literackich oraz do wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, mitologicznego, biblijnego, religijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego). Jednym z utworów literackich musi być lektura obowiązkowa.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje arkusze maturalne, po zakończeniu egzaminu.
