Tym razem to oszuści dali się nabrać. Wpadli w zasadzkę policjantów z Rawicza

i

Autor: hak, Radio Eska

Miało być kilkadziesiąt groszy, a z konta poszkodowanej zniknęły 4 tysiące! Uwaga, oszuści

2020-12-14 19:00

Oszuści, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, są nadzwyczaj aktywni. Trzeba uważać na każdym kroku, przede wszystkim w sieci i przy płatnościach w internecie. Coraz popularniejsze są oszustwa na dopłatę do paczki. Przeczytajcie więcej o szczegółach tej metody na naszej stronie internetowej.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska -  w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę.

Fatalne doniesienia! Chodzi o wiek emerytalny. Ludzie mogą czuć się oszukani

W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą wyciągać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste.

Kilka dni temu ofiarą takiego oszustwa padła mieszkanka gminy Witkowo, która otrzymała wiadomość SMS z prośbą o dopłatę do przesyłki w wysokości 50 groszy. Kobieta kliknęła w link dołączony do feralnej wiadomości, po czym przelała „brakującą kwotę”. Jak się później okazało, z jej konta zamiast 50 groszy, zniknęło ponad 4 tysiące złotych

informują policjanci z Gniezna. Funkcjonariusze niezmiennie apelują o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!

QUIZ. Słynne teleturnieje lat 90. Pamiętacie je jeszcze?

Pytanie 1 z 15
"Wielką grę" prowadziła...