W kwietniu odbędzie się obowiązkowa deratyzacja
Za akcje odpowiadają sanepid i straż miejska, które przeprowadzą kontrole, w trakcie której sprawdzą stan czystości w miejscach składowania odpadów. Częstymi bywalcami takich lokalizacji są szczury, wabione resztkami jedzenia. Sprawdzona zostanie również prawidłowość wyłożenia oraz oznakowania trutek na gryzonie.

Kto musi się przygotować na obowiązkową deratyzację?
Na deratyzacje muszą się przygotować właściciele i zarządcy nieruchomości. Akcja dotyczy budynków wielorodzinnych, obiektów handlowych związanych z żywnością, punktów gastronomicznych, placówek edukacyjnych, szpitali, targowisk, hoteli, DPS-ów, a także obiektów związanych z zarządzaniem odpadami. Preparaty gryzoniobójcze należy wyłożyć w wymienionych wyżej miejscach przez minimum 30 dni trwania akcji.
Zarządcy nieruchomości mają obowiązek umieszczenia ostrzeżeń o prowadzonej deratyzacji. Zaleca się również wzmożoną czujność w miejscach wyłożenia trutek, zwłaszcza dla właścicieli zwierząt domowych oraz opiekunów małych dzieci. W tym okresie warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, takie jak kaganiec dla psa podczas spacerów - czytamy na stronie miasta.
Preparaty muszą znaleźć się w specjalnych stacjach deratyzacyjnych
Stacje deratyzacyjne, w których należy umieścić preparaty muszą być odporne na manipulację i trudne do otwarcia. Tam gdzie jest to możliwe, należy przytwierdzić je do podłoża. Trutek nie można wysypywać bezpośrednio na tacki lub ziemię.