USG

i

Autor: fot. Africa Images/Canva

Zdrowie

Miliony złotych trafi do wielkopolskich lekarzy

2025-04-16 8:00

Do podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej trafiają pieniądze z funduszy unijnych, które mają być przeznaczone na rozwój tych placówek, szczególnie na rozwój opieki koordynowanej.

Pieniądze na nowy sprzęt lub remont

Do 118 przychodni lekarzy rodzinnych trafi w sumie ponad 44 miliony złotych. Pieniądze były przeznaczone dla podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej zarówno dla lekarzy jak i pielęgniarek.

- Najważniejsze było to, żeby te przychodnie zobowiązały się do podpisania umów na opiekę koordynowaną lub już te umowy posiadały, gdyż te pieniądze mają być przeznaczone na rozwój opieki koordynowanej oraz na naprawę tak zwanych białych plam, czyli na stworzenie przychodni lekarzy rodzinnych w tych miejscach, gdzie dostęp do tego leczenia u lekarzy rodzinnych był utrudniony - mówi Marta Żbikowska-Cieśla z Wielkopolskiego NFZ.

Pieniądze z unijnego programu FENIKS mogą być przeznaczone na takie trzy kategorie. Po pierwsze mogą one zostać wydane na zakup sprzętu medycznego, czyli na aparaty USG, na holtery, na sprzęty, które poprawią diagnostykę, leczenie pacjentów.Po drugie mogą zostać przeznaczone na zakup sprzętu IT, czyli na oprogramowania, komputery czy oprogramowanie do rejestrowania pacjentów, które też ułatwi pacjentom kontakt, komunikację z przychodnią.Trzecia rzecz to prace budowlane związane z modernizacją, z remontami.

- Chcę zakupić dobre i to wielokierunkowe USG, oczywiście holtery, oczywiście EKG, wagi dla dzieci, wagi dla niemowląt, bilirubinometr, to jest urządzenia do badania poziomu bilirubiny, czyli żółtaczek u noworodków. Jest to dosyć sporawy wydatek, więc jeżeli można tutaj to dokupić, dlaczego by nie? - dodaje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W sumie do ponad tysiąca dwustu POZ w całej Polsce trafi 700 milionów złotych. Jeszcze w tym roku ministerstwo zdrowia ma ogłosić drugi nabór do programu.