Netflix w TV, a abonament
Abonament radiowo-telewizyjny w Polsce jest obowiązkową opłatą dla każdego posiadacza odbiornika radiowego, lub telewizyjnego. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie płacimy go za oglądanie programów oferowanych przez TVP, czy za słuchanie rozgłośni Polskiego Radia. Nie zwalnia nas z tego także to, że posiadamy jedną z platform satelitarnych, lub ofert telewizji kablowej. Dokładnie taka sama zasada dotyczy tych, którzy telewizora używają do oglądania platform streamingowych typu Netflix, HBO Max, czy Player. Jeśli oglądasz w telewizji jedynie platformy streamingowe za pośrednictwem Smart TV, to także masz obowiązek płacenia abonamentu!
Abonament RTV 2023. Ile wynosi?
Wysokość abonamentu RTV ustala, zgodnie z prawem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W 2023 roku podniosła ona stawkę do 27,30 złotych za posiadanie odbiornika radiowego, lub telewizyjnego, albo za obydwa odbiorniki. Za ściąganie opłaty abonamentowej odpowiedzialna jest Poczta Polska. Co jeśli nie zgłosisz na poczcie faktu posiadania odbiornika (także tego radiowego w samochodzie)? Może zapłacić karę w wysokości 2,5-rocznego abonamentu, tj. 819 złotych.
Prawnicy z odmiennym zdaniem w sprawie abonamentu
Mimo, że prawo reguluje abonament, jako opłatę za posiadania odbiornika, to niektórzy prawnicy. - Nie mamy do czynienia z odbiorem programu telewizyjnego, a w konsekwencji nie trzeba uiszczać opłaty abonamentowej. Wszelkie treści (filmy, seriale) dystrybuowane przez daną platformę, mogą być odtwarzane przez użytkownika na życzenie w dowolnym czasie. Dlatego osoba, która korzysta z usług tego rodzaju aplikacji czy platform, nie musi uiszczać opłaty abonamentowej. - powiedziała portalowi wirtualnemedia.pl prawniczka Aleksandra Kolbusz z kancelarii Media. Wynika z tego, że jeżeli posiadasz odbiornik TV, który nie jest przystosowany do natychmiastowego odbioru sygnału telewizyjnego, np. nie jest on podpięty pod żadną antenę, to płacić abonamentu nie musisz.