Za przegląd auta zapłacimy niebawem więcej? O ile wzrosnąć ma opłata?
Temat związany z podwyżką cen za przeglądy samochodów omawiany jest już od kilku lat. Powód jest jeden - obecna cena, czyli 98 złotych za wykonanie przeglądu ustalona została w 2004 roku, czyli wtedy kiedy pensja minimalna wynosiła 824 złote brutto. Od 1 stycznia 2024 roku najniższe wynagrodzenie to już 4242 złote brutto. W 2004 i 2024 roku cena za przegląd techniczny jest taka sama. Poza tym właściciele stacji diagnostycznych skarżą się, że koszty związane z ich pracą znacząco wzrosły, a cena za wykonanie przeglądów, czyli za ich pracę nie zmieniła się od dwóch dekad. Ponad to, jedna trzecia opłaty za badanie techniczne to podatki, zatem przedsiębiorcy zostają 64 złote i z tego musi pokryć koszty wynagrodzenia pracownika oraz utrzymania obiektu i urządzeń.
Jak informuje portal RMF24.PL przedstawiciele polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów mają złożyć w Ministerstwie Infrastruktury apel w tej sprawie podpisany przez osiem organizacji z branży motoryzacyjnej. Diagności przyznają w rozmowie z portalem, że wzrosty stawek za badania techniczne są coraz bardziej realne. Obecny rząd ma przychylniej spoglądać na problem. Poprzednicy mieli bowiem argumentować, że właściciele stacji kontroli mają zapewniony napływ klientów, bo badania okresowe są obowiązkowe. jednocześnie, w Polsce regularnie przybywa nowych stacji kontroli.
Jednak kierowców najbardziej interesuje pytanie -ile więcej będzie trzeba zapłacić za badanie?
Podwyżki będą - pytanie jak wielkie!
Obecnie prowadzone są analizy, mające na celu wypracowanie odpowiednich rozwiązań w tej sprawie. Jedna z rozważanych stawek to 246 złotych brutto. Taka propozycja miała pojawić się podczas rozmów w resorcie i właśnie taka wydaje się być najbardziej realna. Kierowcy mogą więc spodziewać się podwyżek o niecałe 150 złotych za wykonanie takiego badania.
W czasie rozmów pojawiały się także inne kwoty. Jeden z pomysłów zakładał że w momencie wejścia w życie obowiązującego do dziś rozporządzenia, opłata za okresowe badania samochodów osobowych stanowiła równowartość 11,9 procent minimalnego wynagrodzenia. Jeśli zatem przenieślibyśmy te proporcje na dzisiejsze wypłaty, kierowcy na stacji diagnostycznej musieliby zapłacić aż 505 złotych. Jednak aż tak gwałtownej podwyżki ciężko się spodziewać.
Kierowcy jednak mogą być pewni jednego - stawka która obowiązuje obecnie - czyli 98 złotych za badanie może już niebawem aktualna nie być. Zmiana ta, to bardzo duża rewolucja - w końcu od dwóch dekad kierowcy przyzwyczajeni byli do wspomnianych 98 złotych.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!