Najstarszy kościół w Polsce znajduje się w Poznaniu

i

Autor: Pixabay/Wikipedia

Turystyka

Najstarszy kościół w Polsce znajduje się w Poznaniu! Poznajcie niezwykłą historię tego budynku

Polska słynie z wielu zabytków. Możemy pochwalić się wieloma wyjątkowymi obiektami, usytuowanymi po całym kraju. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć Wam historię jednego z najstarszych kościołów w Polsce. Obiekt znajduje się w stolicy Wielkopolski! Więcej szczegółów w artykule.

W Poznaniu znajduje się najstarszy kościół w Polsce!

- Eksperci są zdania, że najstarszy kościół w Polsce znajdował się w Poznaniu, na Ostrowie Tumskim. Jego powstanie ma być związane z przyjęciem chrztu przez Mieszka I i ślubem księcia z Dobrawą – wyjaśnia portal National Geographic.pl. Mało tego, od dawna trwają badania w celu potwierdzenia tej teorii. Pierwsze analizy i badania, dotyczące wieku kościoła, prowadzono jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Jednak archeologowie potwierdzili swoje przypuszczenia dopiero pod koniec XX wieku.

- Istniejący na Ostrowie Tumskim Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny in Summo Posnaniensi, czyli na grodzie poznańskim, jest już kolejną budowlą, wzniesioną najpóźniej po 1431 r. Na pewno w 1448 r. był konsekrowany przez biskupa Andrzeja z Bnina – wyjaśnia portal katedra.archpoznan.pl. Co sprawia, że obiekt ten jest tak wyjątkowy?

Wyjątkowa historia poznańskiego kościoła. Tutaj znajduje się najstarszy kościół w Polsce

Archeolodzy zajęli się dokładnym sprawdzeniem obiektu. Prowadzone prace doprowadziły do przełomowego odkrycia! Oczom badaczy ukazało się palatium księcia Polan. - Co więcej, odkryto także pozostałości kaplicy - kostki mozaikowe i fragmenty zabarwionych tynków, które najprawdopodobniej kiedyś były pokryte malowidłami – relacjonuje National Geographic.pl.

Naukowcy uważają, że odkryte fragmenty kolorowych tynków, pochodzą z pierwszego chrześcijańskiego kościoła, który został wybudowany na terenie Polski. Późniejsze źródła informują o tym, że świątynia była zbudowana pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, jednocześnie byłoby to najstarsze wezwanie maryjne w Polsce.

Kościół został zburzony w 1038 roku, podczas najazdu czeskiego księcia Brzetysława. Następnie odbudowano świątynię, która przetrwała do 1430 roku. Później budowla została ponownie zburzona, a na jej miejscu wybudowano gotycki kościół Najświętszej Maryi Panny, którego można podziwiać do dziś.

Zobacz wnętrze tego wyjątkowego kościoła:

Najstarszy kościół w Polsce

i

Autor: Wikipedia
Najstarszy kościół w Polsce

i

Autor: Wikipedia

Sprawdziliśmy najstarszą działającą windę w Polsce. Znajduje się w Poznaniu! Sprawdź naszą galerię:

Polski kościół w Hanowerze. Proboszcz zapowiada modlitwę za piłkarzy