Najstarsza winda w Polsce

i

Autor: Szymon Miś Prawdopodobnie najstarsza winda w Polsce znajduje się w Poznaniu

Historia

Sprawdziliśmy najstarszą działającą windę w Polsce. Znajduje się w Poznaniu! Czy jest użytkowana?

Na Placu Wolności w Poznaniu znajduje się winda, której wiek szacuje się na około 114 lat. Jest ona najstarszą, bądź jedną z najstarszych działających wind w Polsce. Wyprodukowana przez firmę Carl Flohr. Sprawdziliśmy więc, jak wygląda. Czy faktycznie działa i, czy jest użytkowana? O tym wszystkim w poniższym artykule i galerii zdjęć!

Najstarsza działająca winda znajduje się w Poznaniu?

Winda Carla Flohra w budynku przy Placu Wolności 14 (kamienica Towarzystwa Ubezpieczeniowego Union) w Poznaniu jest prawdopodobnie najstarszą działającą w Polsce. Ma około 113-114 lat. I, choć dzisiaj na co dzień nie jest czynna, to według znanych informacji działa. Winda była wykorzystywana w pięciokondygnacyjnym budynku.

Zabytkowa winda w Poznaniu

Do 2010 roku trwała procedura wpisania jej na listę zabytków. Firma Carl Flohr to znana w świecie firma budująca i obsługująca windy. Do lat 80. XX wieku windy tej firmy były wykorzystywane w Wieży Eiffla w Paryżu. W 1985 roku poznańska winda przechodziła renowację.

Sprawdziliśmy zabytkową windę

Choć winda nie jest czynna, można do niej wejść. Nie działa w niej także oświetlenie. Ma styl klasyczny i dzięki jej widokowi możemy przenieść się o 100 lat wstecz. Na samej górze, czyli na 5. piętrze widać dźwig, do którego ta zabytkowa winda jest przymocowana.

Zobaczcie zdjęcia tej zabytkowej windy i jej otoczenia

Opole: Winda RUNĘŁA W DÓŁ z 9. piętra! Dramatyczny wypadek na osiedlu AK.