Narkotesty dla kierowców autobusów w całym kraju. MPK zamawia nowy sprzęt do badań, policja już kontroluje

2020-07-16 15:42 OS
Narkotesty
Autor: policja.pl

Policja składa niezapowiadane wizyty w miejskich przedsiębiorstwach komunikacyjnych w całym kraju. Mundurowi przeprowadzają narkotesty po niebezpiecznych wypadkach w stolicy, do których doprowadzili kierowcy po narkotykach. Jak sytuacja wygląda w regionie i w Poznaniu? Przeczytaj więcej na stronie Eski Poznań.

Narkotesty dla kierowców autobusów przedsiębiorstw komunikacji miejskiej w całym kraju przeprowadza policja. Niezapowiedziane kontrole wynikły po tym, jak na początku lipca w Warszawie doszło do dwóch poważnych wypadków. Spowodowali je kierowcy autobusów po narkotykach: jeden z nich miał je zażywać tego samego dnia, drugi - kilka dni wcześniej. W sumie kilkadziesiąt osób zostało rannych, zginęła jedna osoba. Teraz w regionie testom zostali poddani już kierowcy z Poznania, Gniezna i Ostrowa Wielkopolskiego.

Na szczęście żaden ze skontrolowanych kierowców nie był ani pod wpływem alkoholów, ani pod wpływem środków odurzających. Osobom, które są poddawane takiemu testowi pobierany jest wymaz z ust, który jest następnie umieszczany w testerze na obecność narkotyków - tłumaczy podkomisarz Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji.

W poznańskim MPK pracuje w sumie około półtora tysiąca motorniczych i kierowców. Żeby kontrolować ich przed pracą, przedsiębiorstwo zamówiło właśnie nową partię narkotesterów. Dobrowolnie przebadani zostaną ci, którzy wzbudzą podejrzenia innych pracowników.

Pracownicy, którzy podczas realizacji obowiązków służbowych mają kontakt z prowadzącymi pojazdy, w szczególności dyspozytorzy, dyżurni ruchu, pracownicy nadzoru ruchu są szkoleni w zakresie rozpoznawania objawów zażycia substancji psychoaktywnych. Podobnie, jak w przypadku podejrzenia przebywania pod wpływem alkoholu, także osoby, co do których istnieją podejrzenia, że zażyły narkotyk bądź dopalacz nie mogą być dopuszczone do służby - tłumaczy Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka MPK Poznań.

Jak podkreśla rzeczniczka przedsiębiorstwa, ujawnionych przypadków nietrzeźwych pracowników w ostatnich latach było mało.