- Rozpoczął się kolejny sezon podwodnych archeologicznych penetracji w Gwdzie - napisano na początku lipca w poście opublikowanym przez Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile. W tamtym czasie, na dnie rzeki odkryto fragmentu dzbana z około XV wieku! Na tym się nie skończyło!
Rzeka Gwda stała się kopalnią skarbów
Zaledwie kilka dni po odkryciu fragmentów dzbana, w mediach społecznościowych Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica, pochwalono się kolejnym skarbem! - Gwda jest jak Sezam - pełna skarbów. Ostatniej niedzieli oddała nam między innymi fragment misy - napisano. Mało tego, fragment misy pochodzi zapewne z okresu... przedrzymskiego.
Co udało się znaleźć tym razem?
Na Placu Zwycięstwa trwa kilkutygodniowa przerwa w badaniach wykopaliskowych. Była więc okazja do kolejnego nurkowania w Gwdzie - wspólnie z członkami Stowarzyszenia Nurkowego Gwda. Na południe od Motylewa udało się odkryć kolejne dwa pradziejowe stanowiska archeologiczne, z ostatnich wieków przed naszą erą. Na filmie autorstwa Jacka Jackowiaka utrwalono odkrycie naczynia z około III-II w. p.n.e. - poinformowało muzeum w Pile.
Jak sami widzicie, są powody do zadowolenia! Czekamy na więcej informacji w tym temacie. Co jeszcze skrywa wielkopolska rzeka?
Wystawa "The Mystery of BANKSY – A Genius Mind – POZNAŃ". Sprawdź: