Wydział Biologii UAM prosił mieszkańców Poznania o pająki do badań!
Wydział Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wrócił się kilka dni temu z prośbą do mieszkańców Poznania o przekazanie naukowcom znajdujących się w ich domach i mieszkaniach małych pająków. Chodziło o kątniki domowe, powszechne w naszych domach pajęczaki. Potrzebowali je do badań nad nimi, w związku z ewentualnością przenoszenia przez nie groźnych dla człowieka chorób. Odzew był przeogromny.
Apel biologów zakończony po czterech godzinach!
Wystarczyły zaledwie cztery godziny, by biolodzy z UAM zawiesili zbieranie wspomnianych wyżej pajęczaków, przez to, że tak ogromny był odzew. - Drodzy Pasjonaci Przyrody, dziękujemy bardzo za tak duży odzew na post dotyczący badań na kątnikach. Badacze ze względu na dużą ilość zgłoszeń na pewien czas zawieszają akcję, aby skontaktować się z osobami, jakie się do nich zgłosiły, odpowiednio zabezpieczyć i przeanalizować zebrany materiał. Ale na pewno temat kątników jeszcze powróci w przyszłości. Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie badań - przekazali uniwersyteccy eksperci.
Jakie choroby mogą przenosić pająki?
Kątniki domowe idealnie przystosowały się do życia w "ludzkich" warunkach. Zaadaptowały się znakomicie w naszych domach i zapewne każdy z nas niejednokrotnie takiego pająka w swoim mieszkaniu spotkał, zwłaszcza po zmroku, gdy polują. Są wbrew pozorom pożyteczne, gdyż polują na karaluchy, pluskwy, oraz mole. Mimo ich pożyteczności, przez częstotliwość ich występowania mogły także przyswoić w sobie ludzkie choroby, które mogą przenosić podczas nocnych eskapad po naszym domu.