samolot

i

Autor: Canva

Transport

Nie każda turbulencja jest do przewidzenia. Eksperci nie pozostawiają złudzeń

2024-05-23 9:48

Każdy, kto leciał samolotem wie, że turbulencje mogą wystąpić w każdej chwili. Warto więc być przez cały lot zapiętym pasami bezpieczeństwa. Inaczej nasze ciało podczas turbulencji może zachować się, jak pocisk. Jak występują turbulencje i co je powoduje? O tym w poniższym artykule!

Jak powstają turbulencje?

Nie milkną echa po zdarzeniu, które miało miejsce kilka dni temu w samolocie lecącym z Londynu do Singapuru. Jedna osoba zginęła, a wiele osób zostało rannych po silnych turbulencjach, jakie napotkały samolot. Wleciał on w inną masę powietrza i obniżył lot o blisko 2 kilometry. Mogą one powstać też przez burze, problemy techniczne samolotu, lub błąd pilotów.

Jak zachować się podczas turbulencji?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Pomożemy tym załodze, która ma w tym czasie pełne ręce roboty. Warto też pamiętać o zapiętych pasach. Gdy nie są one zapięte, a samolot gwałtownie obniża wysokość, możemy być, jak pocisk katapultowany w sufit samolotu. Możemy uszkodzić poszycie, a przy okazji być rannymi.

Jak przewidzieć turbulencje?

Radary w samolocie wykrywają sytuację pogodową, jednak ciężej jest wykryć masy powietrza, które często się zmieniają i różnią się od siebie. Szczególnie jeśli lecimy w ciepłych masach powietrza i trafiamy pod zimną, lokalną strefę. Piloci muszą być wyczuleni, szczególnie dzisiaj, gdy mamy do czynienia z nagłymi zmianami klimatu.

Zobaczcie zdjęcia z pokazów lotniczych

Nie było widać pasa startowego! Praca pilota samolotu | Tak trzeba żyć #50 Eska Rock