Nowy przystanek kolejowy w Wielkopolsce
Jak podano w komunikacie, na odcinku Jarocin – Września (linia kolejowa Oleśnica – Chojnice, nr 281) od niedzieli, 10 grudnia pociągi zatrzymają się już przy jednym z dwóch peronów nowego przystanku w Obłaczkowie. Jak podkreśliła spółka, podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei – zapewnione będą codzienne przejazdy pociągami regionalnymi i dojazd koleją do pobliskiej fabryki samochodów.
„Wkrótce w Obłaczkowie niedaleko Wrześni mieszkańcy skorzystają z nowego przystanku, a pracownicy pobliskiej fabryki samochodów zyskają dobry dojazd do pracy ekologicznym środkiem transportu, jakim jest kolej” – podkreślił cytowany w komunikacie sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.
Polecany artykuł:
Koszt inwestycji kolejowej w Obłaczkowie
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększą dostęp do kolei w Obłaczkowie za ponad 5,1 mln zł w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel wskazał, że „PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. efektywnie wykorzystują środki unijne i krajowe, w tym także m.in. z rządowego programu przystankowego, aby zapewniać coraz lepsze warunki dla podróży koleją”.
„Korzystne zmiany obejmują zarówno większe, jak i mniejsze miejscowości. Dzięki budowie nowego przystanku w Obłaczkowie, w okolicy dużej fabryki samochodów, kolej staje się coraz bardziej dostępnym i atrakcyjnym środkiem transportu, także dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się” – zaznaczył cytowany w komunikacie Merchel.
Spółka poinformowała, że od niedzieli do dyspozycji podróżnych będzie peron od strony miejscowości Obłaczkowo. Zakończenie wszystkich prac – udostępnienie sąsiedniego peronu, przejścia w poziomie szyn pomiędzy peronami, parkingu i stojaków rowerowych – przewidywane jest w I kwartale 2024 roku.
Polecany artykuł:
Budowa nowego przystanku w Obłaczkowie to efekt „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. Celem programu jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Zaplanowane zadania inwestycyjne umożliwią podróżnym dogodny dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Środki w ramach programu wartego ponad 1 mld zł zostaną wykorzystane m.in. na budowę i modernizację przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.
Jak przypomniał Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK, rządowy program uwzględnia 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej znalazło się 207 lokalizacji, a na rezerwowej – 107. W Wielkopolsce program przystankowy obejmuje 19 stacji i przystanków na liście podstawowej. Podróżni już korzystają z nowych peronów w Pleszewie, Miłosławiu, Orzechowie i Książnie, a do końca roku planowane jest zakończenie prac m.in. w Golinie, Koźminie Wielkopolskim oraz w Radlinie.