Z regionu

Niesamowite znalezisko w Wielkopolsce. Odkryli list z czasów zaborów. Pokazali jego treść [ZDJĘCIA]

2025-05-20 14:25

W Kazimierzu Biskupim (woj. wielkopolskie), podczas prac remontowych, znaleziono wyjątkową pamiątkę ze 120-letnią historią! W trakcie demontażu krzyża na wieży bramnej w Klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny, pracownicy odnaleźli w kuli pod krzyżem... zamknięty list w „kapsule czasu”! Szczegół w artykule.

Kazimierz Biskupi. Znaleźli list, który napisano 120 lat temu! Pokazali jego treść

Takie odkrycia nie zdarzają się codziennie. Na Facebooku, wójt gminy Kazimierz Biskupi, pan Grzegorz Maciejewski, pochwalił się nietypowym znaleziskiem. 

W piątek, podczas wykonywania prac konserwatorskich przy demontażu krzyża na wieży bramnej w Klasztorze Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim pracownicy odnaleźli w kuli pod krzyżem zamknięty list w „kapsule czasu” z 9 maja 1905 roku. – 𝐉𝐞𝐬𝐭 𝐭𝐨 𝐰𝐢𝐞𝐥𝐤𝐚 𝐧𝐢𝐞𝐬𝐩𝐨𝐝𝐳𝐢𝐚𝐧𝐤𝐚 𝐝𝐥𝐚 𝐧𝐚𝐬 𝐰𝐬𝐳𝐲𝐬𝐭𝐤𝐢𝐜𝐡. 𝐖 𝐥𝐢ś𝐜𝐢𝐞 𝐧𝐚𝐩𝐢𝐬𝐚𝐧𝐲𝐦 𝟏𝟐𝟎 𝐥𝐚𝐭 𝐭𝐞𝐦𝐮 𝐩𝐫𝐳𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐬𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐦𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚ń𝐜𝐚 𝐏𝐚𝐧𝐚 𝐊𝐚𝐫𝐨𝐥𝐚 𝐒𝐳𝐮𝐥𝐜𝐚 𝐳𝐚𝐰𝐚𝐫𝐭𝐞 𝐳𝐨𝐬𝐭𝐚ł𝐲 𝐢𝐧𝐟𝐨𝐫𝐦𝐚𝐜𝐣𝐞, 𝐣𝐚𝐤 𝐭𝐨𝐜𝐳𝐲ł𝐨 𝐬𝐢ę ż𝐲𝐜𝐢𝐞 𝐦𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚ń𝐜ó𝐰 𝐰 𝐧𝐚𝐬𝐳𝐞𝐣 𝐦𝐢𝐞𝐣𝐬𝐜𝐨𝐰𝐨ś𝐜𝐢 𝐩𝐨𝐝 𝐳𝐚𝐛𝐨𝐫𝐞𝐦 𝐫𝐨𝐬𝐲𝐣𝐬𝐤𝐢𝐦. 𝐂𝐨 𝐣𝐞𝐬𝐳𝐜𝐳𝐞 𝐮𝐤𝐫𝐲𝐰𝐚𝐣ą 𝐦𝐮𝐫𝐲 𝐤𝐥𝐚𝐬𝐳𝐭𝐨𝐫𝐮? 𝐓𝐞𝐠𝐨 𝐝𝐨𝐰𝐢𝐞𝐦𝐲 𝐬𝐢ę 𝐧𝐢𝐞𝐛𝐚𝐰𝐞𝐦 - napisano.

Poznań Radio ESKA Google News

Mieszkańcy są zachwyceni. "Namacalny kawałek naszej lokalnej historii"

Pod opublikowanym postem, pojawiło się wiele komentarzy. Mieszkańcy wsi nie kryją zaskoczenia i zadowolenia:

- Coś pięknego;

- Piękne znalezisko godne muzeum 😌; 

- Fajnie jest znaleźć taką kapsułę.;

- Namacalny kawałek naszej lokalnej historii. Niesamowite!;

- Wow;

- Wspaniałe odkrycie, gratulacje;

- To kawałek naszej lokalnej historii, która ciągle się aktualizuje...;

- To może po pracach konserwatorskich, też można by było zrobić współczesną kapsułę czasu w tej kuli;

- Piękna historia, mamy nadzieję, że pojawią się wkrótce nowe ciekawostki;

- Coś wspaniałego.

Sprawdźcie, co o odkryciu powiedział nam wójt gminy Kazimierz Biskupi, Grzegorz Maciejewski.

Znaleziono list w butelce - w kapsule czasu, która została zamknięta 9.05. 1905 roku przez mieszkańca naszej gminy. List zaczyna się słowami: "Kazimierz Biskupi 9 maja 1905 roku. Szanowni Państwo zamierzam Wam opisać teraźniejsze czasy, jakie to nas obecnie są". List został znaleziony podczas demontażu krzyża na wieży. Pod wieżą była kula drewniana, okuta metalową blachą. Okazało się, że w środku znajdowała się butelka, a w butelce znajdował się list, napisany przez mieszkańca Kazimierza Biskupiego, jest on podpisany - Karol Szulc - który wówczas był kowalem i opisywał ówczesne życie pod zaborem rosyjskim. Najbardziej zaskoczyło nas to, że jest to list napisany przez osobę, która mieszkała w tamtych czasach i swoimi oczyma, sercem i duszą opisał to co czuje i okazuje się, że w takim miasteczku, jak Kazimierz Biskupi, gdzie car odebrał nam prawa miejskie po powstaniu styczniowym, opisał jak ciężko im się żyje, że są to złe czasy - mówi wójt gminy Kazimierz Biskupi. 

Powstanie nowa kapsuła czasu, a w niej wiadomość z maja 2025 roku

Nasz rozmówca zdradził też, że trwa już sporządzanie nowego listu, jednak tym razem z maja 2025 roku. Jakie wiadomości zostaną zawarte w nowej kapsule czasu?

Cieszymy się, bo takie znalezisko, pokazuje nam obraz tamtych czasów, jak nasi dziadkowie w Kazimierzu się czuli w tamtych czasach. List został przekazany do Klasztoru Misjonarzy Świętej Rodziny. Mamy też niespodziankę, krzyż został zdemontowany do piaskowania i odremontowania, a my jesteśmy na etapie sporządzania kolejnej kapsuły czasu, tym razem z maja 2025 roku, czyli dokładnie 120 lat po odkryciu naszego znaleziska. Mogę tylko uchylić rąbka tajemnicy, już ustaliliśmy, że na pewno będzie wykaz z imienia i nazwiska wszystkich pracowników urzędu gminy Kazimierz Biskupi, jaki i dyrektorów jednostek mi podległych. Będą opisane tylko i wyłącznie czasy samego Kazimierza Biskupiego, tak jak my to odczuwamy i na pewno znajda się w kapsule rzeczy związane z teraźniejszością, ale zastanawiamy się czy za 120 lat zostanie to odczytane i czy będą się zastanawiać co to jest  - dodał pan Grzegorz Maciejewski. 

Najprawdopodobniej list zostanie wyeksponowany w lokalnym muzeum w Kazimierzu Biskupim.