Noc Naukowców Poznań 2020 odbędzie się 27 listopada i z oczywistych względów będzie w wersji online.
Chcemy zaprosić Państwa na swojego rodzaju „telewizję Nocy Naukowców”, a jej centralnym elementem będzie Studio Nocy Naukowców, które „na żywo” będzie relacjonować to, co będzie się działo na 8 kanałach tematycznych live naszych Partnerów. Wszystkie materiały będą również dostępne w trybie „na żądanie” dla wszystkich uczestników, którzy nie zdążyli obejrzeć ich w momencie premiery. Jednocześnie nasze wirtualne studio odwiedzą różni goście – przedstawiciele instytucji Partnerskich. Program będzie bardzo bogaty, w planach mamy ponad 100 filmików przygotowanych przez naszych naukowców. W tym roku chcemy szczególnie podkreślić jakie znaczenie ma nauka dla naszego klimatu
informują organizatorzy Nocy Naukowców w Poznaniu. Naukowcy jak zwykle świetnie się spisali. Będą pokazy ze wszystkich dziedzin, które reprezentują instytucje biorące udział w Nocy Naukowców, czyli nauki techniczne, humanistyczne, przyrodnicze i ekonomiczne. Poniżej możecie zobaczyć jakie atrakcje przygotowały poszczególne uczelnie w Poznaniu.
POLITECHNIKA POZNAŃSKA
To co w latach poprzednich można było zobaczyć w realu, tym razem będzie dostępne online. Dlatego w programie pokażemy m.in. hity poprzednich Nocy Naukowców takie jak Fizyka Show, tym razem jako Fizyka z jajem, - pokazy najbardziej interesujących doświadczeń z użyciem jajek; Konkurs Krzykaczy – będzie można zobaczyć jaką moc ma dźwięk czy Laboratorium Zimna – nasz naukowiec pokaże jak wygląda -196 stopni Celsjusza. Polecamy także pokaz Fizyka Kids – w przystępny i zabawny sposób pokazane metody poruszania się, wyznaczania kierunku oraz czasu.
Świetnie spisali się nasi chemicy przygotowując Wirtualne Laboratorium Chemiczne pod hasłem „nie możesz nas odwiedzić, my odwiedzimy Ciebie” – pokaz eksperymentów, które można wykonać samodzielnie. Zaprezentują także Chemiczne zagadki, zachęcające do zostania detektywem w świecie chemii.Będzie można także zobaczyć jak w praktyce działają roboty autonomiczne i wziąć udział w warsztatach robotycznych, zobaczyć jak roboty demolują i budują, wejść w świat sztucznej inteligencji i nauczyć się programowania.
UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kolejny raz będzie częścią tego wydarzenia. Tym razem, z wiadomych względów, budynki UAM pozostaną zamknięte dla publiczności, ale wszystkich zapraszamy bardzo gorąco do świata wirtualnego, gdzie odbędzie się tegoroczna edycja imprezy. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na pierwszą w historii Noc Naukowców „online” przygotował ponad 40 propozycji tematycznych obejmujących wszystkie dziedziny wiedzy – od nauk humanistycznych, przez przyrodnicze i ścisłe, po społeczne. Wszystkie materiały zostały przygotowane i zrealizowane specjalnie na tą okoliczność – albo samodzielnie przez naukowców, albo z pomocą Studia Filmowego UAM.
Zapraszamy gorąco na specjalny kanał Youtube dedykowany Nocy Naukowców w UAM. To właśnie tam pierwszy raz światło dzienne ujrzą wszystkie propozycje przygotowane przez wydziały i jednostki UAM. Będzie ciekawie! Dodatkowo, wiele wydziałów będzie w dniu wydarzenia, na swoich kanałach społecznościowych prowadzić relacje, konkursy, czy propozycje live – zachęcamy do obserwowania. „Top 5 najdziwniejszych szczęk w dziejach ziemi”, „Piękna Hela, komórki które zmieniły medycynę”, „Harfa laserowa”, „Miejska łąka”, „Animacja – projektujemy kreskówkę” – to tylko kilka z ponad 40 tytułów godnych polecenia.
UNIWERSYTET PRZYRODNICZY W POZNANIU
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przygotował dla uczestników Nocy Naukowców ponad 40 filmów, w których przedstawione zostaną niezwykłe dokonania naukowców oraz ich naukowe pasje. Wydarzenie będzie transmitowane 27 listopada na stronie Nocy Naukowców www.poznan.nocnaukowcow.pl. Dzięki czemu wszyscy zainteresowani udziałem będą mieli możliwość bezpiecznego uczestnictwa w zależności od osobistych preferencji i możliwości czasowych.
W tegorocznej odsłonie wydarzenia naukowcy i studenci przybliżą tajemniczy świat przyrody, doradzą jak zdrowo się odżywiać oraz jak chronić naszą planetę. Nie wychodząc z domu zdobyć będzie można nowe umiejętności i doświadczenia, odkrywając co w trawie piszczy i brzęczy, poznając fakty i mity o nietoperzach, dowiadując się jak drzewa mogą uratować życie, ale też jak na co dzień segregować odpady. Zwolenników „szkiełka i oka” zaprosimy do wspólnego wykonywania domowych doświadczeń chemicznych, zbudowania automatycznej stacji meteorologicznej oraz wykonania drewnianego piórnika. A to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Ta prawdziwa naukowa uczta stanowić będzie doskonałą okazję, by dowiedzieć się więcej, spotkać pasjonatów nauki i wspólnie z nimi poznawać wspaniały świat wokół nas.
AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO W POZNANIU
Ważny temat ochrony środowiska poruszony zostanie w prezentacji dotyczącej oceny czystości powietrza atmosferycznego za pomocą lichenoindykacji. Podczas prezentowanych zajęć zademonstrowana zostanie także metoda poszukiwania pasożytów w próbkach gleby. Poszukiwania będą dotyczyły jaj pasożytów odzwierzęcych, szczególnie groźnych dla człowieka a znajdujących się w glebie na terenach rekreacyjnych.
Aspekt zdrowotny zostanie przedstawiony w zajęciach dotyczących kinesiotapingu. W trakcie relacji sportowych wielokrotnie możemy zauważyć kolorowe taśmy na rękach lub nogach sportowców. Wbrew pozorom to nie element dekoracyjny, ale technika rehabilitacyjna, która ma na celu ułatwienie naturalnego procesu gojenia organizmu, zapewniając jednocześnie wsparcie i stabilność mięśni i stawów bez ograniczania zakresu ruchów ciała.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie zaburzenia ruchu utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie lub osiąganie zadowalających rezultatów w uprawianej przez Ciebie dyscyplinie sportu wykonaj test, dzięki któremu zidentyfikujesz ograniczenia i asymetrie w Twoim cieleW Akademii Wychowania Fizycznego nie może zabraknąć elementów sportowych. Zaprezentowane zajęcia pokażą czy wysiłek fizyczny można „zmierzyć” w laboratorium i przekonać się, że nie zawsze biegać szybciej to znaczy osiągnąć sukces sportowy. Dowiemy się o czym tak naprawdę informuje nas wskaźnik BMI oraz RSMI i co ma wspólnego z „mięśniem czekoladowym”.Zobaczymy także w jaki sposób połączyć sport i elektronikę, czy aktywność fizyczną można wesprzeć technologią już dziś, czy może to kwestia przyszłości?
STOISKO EUROPEJSKIE
Szczególnie ważne może być Wirtualne Stoisko Europejskie – konkursy i zagadki o Unii Europejskiej. - W tym roku nie możemy spotkać się stacjonarnie przy naszym stoisku i nie ma możliwości, by zakręcić europejskim kołem fortuny. Nic jednak straconego! Przygotowaliśmy dla Was quizów konkursowych, w których możecie sprawdzić swoją wiedzę na temat państw UE i przy okazji wygrać zestaw gadżetów i materiałów edukacyjnych - informują organizatorzy.
UNIWERSYTET EKONOMICZNY W POZNANIU
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zaprosił naukowców z Uczelni, którzy przybliżą zainteresowanym odbiorcom kwestie pojęć zero waste, sharing economy i sprawiedliwego handlu. To dobra okazja by poznać idee niemarnotrawienia żywności, trwałości produktów i społecznej odpowiedzialności biznesu. Zapraszamy także do sklepu charytatywnego „Magazyn Dobra” założonego przez pracowników i doktorantów UEP, gdzie poznamy wartość produktów mało wartościowych dla jednych – cennych dla innych.
Ponadto zapraszamy na wykłady dotyczące niepieniężnego zastosowania pieniądza, funkcjonowania nocnej gospodarki, krótkiej historii państwowości z perspektywy ekonomicznej oraz możliwości sztucznej inteligencji w rozpoznawaniu emocji człowieka. Powyższe wykłady i wystąpienia są dedykowane wszystkim powyżej 14 roku natomiast dla najmłodszych przygotowaliśmy pogadankę na temat ekologicznych manier, które warto poznać już w przedszkolu.
INSTYTUT CHEMII BIOORGANICZNEJ PAN - POZNAŃSKIE CENTRUM SUPERKOMPUTEROWO-SIECIOWE
Serdecznie zapraszamy na tegoroczną Noc Naukowców, tym razem w całości w wersji online. Sytuacja pandemiczna spowodowała, że nie chcąc rezygnować z organizacji tak popularnego i wyjątkowego wydarzenia dla Poznania, postanowiliśmy przenieść całą sferę naszych działań do Internetu. PCSS, jak co roku, koordynuje stronę techniczną wydarzenia, która w tym roku stanowi dla nas dodatkowe wyzwanie. Chcemy zaprosić Państwa na swojego rodzaju „telewizję Nocy Naukowców”, a jej centralnym elementem będzie Studio Nocy Naukowców, które „na żywo” będzie relacjonować to, co będzie się działo na 8 kanałach tematycznych live naszych Partnerów. Wszystkie materiały będą również dostępne w trybie „na żądanie” dla wszystkich uczestników, którzy nie zdążyli obejrzeć ich w momencie premiery. Jednocześnie nasze wirtualne studio odwiedzą różni goście – przedstawiciele instytucji Partnerskich. Program PCSS będzie obejmował różne materiały video przygotowane zarówno przez Instytut Chemii Bioorganicznej PAN, jak i pracowników Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Ważnymi tematami będą min. wyjaśnienie w przystępny sposób historii i istoty powstania polskiego testu na koronawirusa, a także szereg technologii ICT, tj. loty dronami, energia ze słońca- fotowoltaika czy energooszczędna serwerownia. Nasz program ubarwią również wybrane materiały filmowe Telewizji Naukowej PlatonTV.
INSTYTUT FIZYKI MOLEKULARNEJ POLSKIEJ AKADEMII NAUK
IFM PAN zaprasza do labiryntu fizyki. Będzie można m.in. odbyć niezwykłą podróż w głąb Ziemi i atomu, zobaczyć co łączy bańki mydlane z sondą kosmiczną, podziwiać Meteoryt Morasko, który odwiedził naszą planetę ponad 5000 lat temu i pozostał na niej do dzisiaj. Ciekawie zapowiada się wideoblog w rytmie dnia fizyka-magnetyka pokazujący pracę naukowca. Dowiecie się także dlaczego gazy cieplarniane nas podgrzewają, jak zbędne ciepło zamienić w prąd elektryczny, zobaczycie w jaki sposób można uzyskać ceramikę elektroniczną. Warto także sprawdzić czy elektrony się kręcą i odbyć podróż do ukrytego świata kwantów. W programie także ciekły azot w natarciu, ogniwa paliwowe, erupcyjno-wybuchowy eksperyment, cytrynowa elektrownia oraz domowa oczyszczalnia wody. Najbardziej zdeterminowanym zaprezentujemy serię projektów, które można wykonać w domu.
INSTYTUT GENETYKI CZŁOWIEKA POLSKIEJ AKADEMII NAUK
Instytut Genetyki Człowieka PAN w ramach Nocy Naukowców 2020 prezentuje tematykę będącą przedmiotem codziennych badań naukowych realizowanych w jednostce. W ramach różnych form zajęć – wykładów, pokazów, warsztatów – przedstawia zagadnienie z obszaru genetyki człowieka. Tak oto uczestnik wydarzenia będzie mógł dowiedzieć się m. in. czym jest DNA i jaka jest jego rola, jakie składniki tworzą krew i jakie jest znaczenie tej tkanki w ludzkim organizmie, również w walce z COVID-19, jak powstają nowotwory i co robić, aby ich uniknąć. Przedstawione zostaną cechy i funkcje ludzkich komórek rozrodczych, a także nietypowe stworzenie– płaziniec, który pomaga naukowcom poszukiwać sposobów leczenia chorób układu oddechowego. Każdy widz będzie również miał okazję nauczyć się przeprowadzenia eksperymentu - izolacji własnego DNA i tak naprawdę zobaczyć na własne oczy jak ono wygląda.