Więcej specjalistów w Wielkopolsce
Wielkopolski oddział NFZ podał, że nowe poradnie znajdują się w powiatach: rawickim, tureckim, krotoszyńskim i poznańskim. Z kolei nowe centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży będzie działać w Kaliszu.
Od lipca w całym regionie łącznie działać będą: 53 poradnie psychologiczno-terapeutyczne oraz siedem centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży prowadzących poradnie i oddziały dzienne.
Mali pacjenci będą mieli większe szanse na uzyskanie fachowej pomocy
Zwiększenie liczby poradni to efekt rozstrzygnięcia przez wielkopolski NFZ kolejnych konkursów na prowadzenie tego typu placówek.
Poradnie i zespoły psychologiczno-terapeutyczne to miejsca, gdzie mali i młodzi pacjenci oraz ich rodziny mogą korzystać z pomocy psychologa, terapeuty i psychoterapeuty. Placówki te stanowią pierwszy poziom zabezpieczenia w modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Pacjenci mają otrzymać w nich pomoc jak najbliżej miejsca zamieszkania. W poradniach tych mogą korzystać m.in. z terapii indywidualnej, grupowej, a także rodzinnej" - opisano w komunikacie NFZ.
Centra zdrowia psychicznego stanowią z kolei drugi poziom zabezpieczenia. Placówki tego typu udzielają pomocy w poradni zdrowia psychicznego, a także w oddziale dziennym. Wielkopolski NFZ podał, że w regionie na drugim poziomie zabezpieczania działa także 15 samodzielnych poradni, które nie mają oddziału dziennego.
Według obecnego modelu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży młodzi pacjenci, jeśli pozwala na to ich stan, powinni najpierw trafiać do poradni psychologiczno-terapeutycznych. Jeśli pomoc na pierwszym poziomie okaże się niewystarczająca, pacjenci są kierowani do poradni psychiatrycznej lub oddziału dziennego w centrach zdrowia psychicznego. Trzeci poziom zabezpieczenia stanowią oddziały szpitalne.