urlop

i

Autor: pexels.com

Wakacje 2024

Nowe wakacyjne nawyki Polaków. Na jak długo i dokąd jeździmy?

Polacy wyjechali na długo wyczekiwane wakacje. Czy jednak będą one bardzo długie? Niekoniecznie. Najnowsze badania pokazują, że Polacy zaczęli wyjeżdżać na urlopy częściej, ale są te wyjazdy krótsze. Nie trwają one już dwa tygodnie, a na przykład 4-5 dni. Znamy też kierunek tych wyjazdów. Zobaczcie sami!

Zmiany w nawykach wakacyjnych Polaków

Dawniej symbolem wakacji Polaka, czy to w Polsce, czy zagranicą były dwutygodniowe wakacje, na które czekało się cały rok. Ekspertka portalu Nocowanie.pl podkreśla, że Polacy przestawili się na krótsze, kilkudniowe ale częstsze wakacje. Już tylko niespełna 6 procent Polaków planuje dwutygodniowy, lub dłuższy urlop. Najwięcej chętnych jest na wyjazdy tygodniowe (54 proc.) 4 dni to 31 proc. Natomiast weekendowy wypad planuje 29 proc. par i zaledwie 9 proc. rodzin.

Częściej chcemy odpoczywać

Takie wyniki nie oznaczają, że będziemy pracować więcej. Według tych samych badań portalu Nocowanie.pl aż 45 procent rodzin i 41 procent par chce mieć więcej, niż jeden urlop w ciągu roku. Aż 64 procent rodzin i 58 procent polskich par wybiera na te cele polskie morze. Góry odpowiednio 30 i 28 proc. Mazury wybierze zaledwie 14 procent par.

Ile chcemy wydać na wakacje?

Koszty życia, ale i także wakacji rosną. 100 złotych za noc planuje wydać 44 proc. par i 39 proc. rodzin. Jest to o 5 punktów proc. mniej, niż przed rokiem w obydwu przypadkach. Do 300 złotych planuje wydać 12 proc. rodzin i 7,8 proc. par. Sumarycznie wygląda to następująco. Do 2 tysięcy złotych na wakacje chce wydać 52 proc. par, 31 proc. między 2, a 4 tysiące PLN. W tym drugim wypadku wyższy odsetek występuje wśród rodzin, bo aż 42 proc.

Zobaczcie, dokąd będzie można polecieć z Poznania

Tak Rutkowscy będą spędzać lato. "Junior będzie miał bardzo bogate wakacje"

Flagi państw Europy. Szybki quiz dla fanów geografii

Pytanie 1 z 10
Którego państwa jest to flaga?
flaga