Agata Sobczyk nową wojewodą wielkopolski

i

Autor: GERARD/REPORTER, Facebook/Agata Sobczyk

Z REGIONU

Nowy wojewoda wielkopolski. Agata Sobczyk wojewodą. Kim jest?

2023-12-28 12:14

- Agata Sobczyk została powołana na stanowisko wojewody wielkopolskiego – poinformował w czwartek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Na stanowisku zmieniła Michała Zielińskiego z PiS. Kim jest nowa wojewoda?

Agata Sobczyk powołana na stanowisko wojewody wielkopolskiego. Nowy wojewoda wielkopolski. Kim jest Agata Sobczyk?

- Z dniem 28 grudnia 2023 roku Prezes Rady Ministrów Donald Tusk, na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, powołał Agatę Sobczyk na stanowisko wojewody wielkopolskiego – poinformowano na stornie internetowej urzędu.

Agata Sobczyk to ekonomistka, jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Posiada również dyplom z zakresu zarządzania (Diploma of Management) uzyskany w City Institute w Sydney w Australii. Jest działaczką Polski 2050 Szymona Hołowni. W ostatnich wyborach parlamentarnych startowała do Sejmu z 10. miejsca listy KKW Trzecia Droga PSL-PL2050 Szymona Hołowni w okręgu obejmującym Poznań i powiat poznański. W wyborach zagłosowało na nią ponad 6,1 tys. wyborców. Mimo trzeciego wyniku na liście nie uzyskała mandatu.

Sobczyk na swojej stronie internetowej – jeszcze jako kandydatka do Sejmu – napisała: "przez lata moja pasja i praca zawodowa prowadziły mnie przez wiele krajów w Europie i na świecie. Doświadczenie zdobywane w dyplomacji oraz w międzynarodowym biznesie nauczyły mnie, jak ważne jest budowanie mostów, a nie murów. Jak kluczowe jest słuchanie innych i poszukiwanie kompromisu w skomplikowanym świecie polityki międzynarodowej".

Wskazała, że "w ostatnich latach, wracając do Polski, angażowałam się coraz bardziej w działalność społeczną, mając na celu pomoc naszym lokalnym społecznościom i dbanie o przyszłość naszego kraju". - Byłam liderką wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Polska 2050, gdzie razem z zespołem dążyliśmy do wizji Polski bardziej solidarnej, zielonej i demokratycznej - dodała.

- Wierzę, że pora odświeżyć oblicze polskiej polityki. Chcę pokazać, że młoda kobieta, opierając się na swoim doświadczeniu, pasji i determinacji, może zmieniać otaczającą ją rzeczywistość przez aktywną działalność polityczną. Chcę, aby moja córka i kolejne pokolenia wiedziały, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby działać na rzecz swojego kraju, niezależnie od płci, wieku czy pochodzenia - zaznaczyła.

W mediach społecznościowych Agata Sobczyk przedstawia siebie jako "poznaniankę, szczęśliwą mamę i żonę z pasją jednoczenia ludzi".

Michał Zieliński nie jest już wojewodą wielkopolskim. Zieliński podziękował za wspólną pracę na rzecz regionu

Na stanowisku wojewody wielkopolskiego Sobczyk zastąpiła Michała Zielińskiego, który sprawował tę funkcję od końca stycznia 2021 roku.

O swoim odejściu polityk PiS poinformował w czwartek rano w mediach społecznościowych. - 27 grudnia 2023 r. był ostatnim dniem mojej misji dla Ojczyzny i dla Wielkopolski na stanowisku Wojewody Wielkopolskiego - napisał.

- Moja praca dla Wielkopolski przypadła na czas, który okazał się wielkim wyzwaniem, nie tylko dla naszego regionu, ale i dla Polski. Każdemu kryzysowi sprostaliśmy, zapewniając bezpieczeństwo Wielkopolanom. Pomimo tak wielu wyzwań udało nam się wspólnie zmienić oblicze Wielkopolski i poprawić codzienność Wielkopolan. Inwestycje w lokalne społeczności, w nasze Małe Ojczyzny, infrastrukturę, politykę społeczną, służbę zdrowia i wiele innych obszarów pozwoliły nam na zapewnienie zrównoważonego rozwoju całego regionu – podkreślił Zieliński.

Podziękował także wszystkim, "z którymi miałem przyjemność pracować przez ten czas, za ich wsparcie, wiedzę i otwartość". - Dziękuję ponadto każdemu, z kim przez blisko trzy lata miałem zaszczyt budować lepszą przyszłość Wielkopolski i Wielkopolan. Dziękuję moim współpracownikom, samorządowcom, przedstawicielom administracji zespolonej i niezespolonej, duchowieństwu oraz osobom ze wszystkich sfer życia społecznego, kulturalnego, sportowego, gospodarczego i politycznego. Dziękuję mieszkańcom Wielkopolski za każde spotkanie i rozmowę. Niezależnie od tego, w jakiej roli, mogę Państwa zapewnić, że zawsze będę gotowy działać na rzecz naszego regionu i jego mieszkańców – napisał.

- Mojej następczyni życzę powodzenia w pełnieniu tej niezwykle odpowiedzialnej, ale przede wszystkim zaszczytnej misji – podkreślił Zieliński.

QUIZ: Wielkopolskie miejscowości przyporządkuj do ich powiatów. Nie jest to łatwe zadanie!

Pytanie 1 z 10
W jakim powiecie leży Ślesin?