Stary Rynek

i

Autor: fot. ZDM

Miasto

Od października na Starym Rynku rusza system "bramkowania". Na jakich zasadach wjedziemy na płytę?

2024-08-16 10:45

Mieszkańcy i dostawcy będą mogli wjechać na Stary Rynek od godziny 6.00 do 10.00. W pozostałych godzinach niezbędna będzie specjalna zgoda od Zarządu Dróg Miejskich. Co zrobić aby ją otrzymać?

Rusza system "bramkowania". Dlaczego został wprowadzony?

System "bramkowania" zacznie działać od 1 października. Zamontowano już specjalne słupki, które będą się opuszczały zapewniając przejazd tylko upoważnionym. Pojazdami mechanicznymi wjedziemy od strony ul. Wielkiej, a wyjedziemy ul. Wodną. Dodatkowo na ul. Rynkowej będzie funkcjonować wjazd awaryjny (dla służb).

Płyta rynku to trochę taki salon Poznania. Tutaj jest mnóstwo pieszych, mieszkańców i turystów. Nie jest to miejsce absolutnie do tego, aby jeździć tam samochodami, czy też samochody parkować. Dlatego są udostępnione godziny, które pozwalają na obsługę mieszkańców, czy też instytucji, ale również firm, które się mieszczą na Starym Rynku. Na przykład kawiarni, restauracji czy pubów, ale to musi się odbywać w godzinach, które są ustalone, bo takie zasady wjazdu na Stary Rynek już obowiązują od kilku lat. Dziś informujemy tylko o tym, że od października wjazd na Stary Rynek będzie ograniczony przez słupki - informuje rzecznik prasowy ZDM Poznań Agata Kaniewska.

Po 10 potrzebna do wjazdu będzie specjalna zgoda. Co zrobić, żeby ją uzyskać?

Słupki będą opuszczone od 6.00 do 10.00. Wówczas pojazdami do 3,5 tony będzie można wjechać i na przykład rozładować towar, czy załatwić kwestie związane z obsługą mieszkańców. To znane rozwiązanie, bowiem takie zasady obowiązują również teraz. Po 10.00 słupki zostaną wyniesione nad poziom jezdni. Do wjazdu będziemy potrzebować specjalnej zgody ZDM. Nowością jest, że system będzie rozpoznawał tablicę rejestracyjne. Jeśli właściciel pojazdu otrzyma pozwolenie na wjazd, to słupki automatycznie będą odblokowane. Opuszczą się po podjechaniu i rozpoznaniu przez kamerę numeru rejestracyjnego. Co zrobić, aby uzyskać zgodę?

Trzeba przedstawić w Zarządzie Dróg Miejskich bardzo konkretny i ważny powód, żeby na płytę rynku wjechać. Proszę pamiętać, że na płycie rynku nie ma miejsc postojowych, więc musiałoby być to działanie związane na przykład z dowozem jakiejś rzeczy czy urządzenia, bądź z obsługą wydarzeń, które się dzieją na płycie rynku, a które są organizowane we współpracy z Estradą Poznańską. Mówimy tutaj o takich sytuacjach naprawdę ważnych i istotnych, których nie można wykonać w godzinach od 6.00 do 10.00 kiedy ten wjazd na rynek jest udostępniony - podkreśla rzecznik prasowy ZDM Poznań Agata Kaniewska.

Jakie kary grożą za niedostosowanie się do przepisów?

Pojazdy mieszkańców, które posiadają już zgodę na wjazd na Stary Rynek zostaną automatycznie wpisane do nowego systemu. Co jeśli ktoś przekroczy uprawnienia?

Trudno będzie te zasady ominąć. Nikt kto nie ma zgody, nie jest wpisany do systemu nie przejedzie. Bramki się nie opuszczą. Jeżeli ktoś zostanie na płycie rynku po 10, czyli nie wyjedzie kiedy słupki będą jeszcze opuszczone. To wtedy taka osoba musi się liczyć z konsekwencjami, nawet finansowymi. Może dostać mandat od policji czy straży miejskiej. Już dziś takie stosowne oznakowanie wokół Starego Rynku się znajduje. To są znaki B1, które nie pozwalają na wjazd na płytę rynku po godzinie 10, albo też nie pozwalają na taki wjazd po tej godzinie 10 pojazdom uprawnionym - przekazuje rzecznik prasowy ZDM Poznań Agata Kaniewska.

Wokół Starego Rynku kierowcy znajdą koperty parkingowe

Wokół Starego Rynku na dostawców czeka kilkanaście kopert parkingowych. Można tam zaparkować do 15 minut. A następnie towar na wózku dostarczyć do wybranego punktu. Więcej informacji o kopertach dla dostaw znajdziecie na stronie internetowej ZDM.

Nietypowa interwencja strażaków. Wyciągali konia z bagien. Zobacz zdjęcia!

Rozpoznasz Poznań sprzed 100 lat? Co to za miejsca?

Pytanie 1 z 10
To zdjęcie sprzed prawie stu lat. Co przedstawia?
Tak wyglądały Międzynarodowe Targi Poznańskie w latach 30-tych XX wieku!