- W miejscowości Wyskoć (gmina Kościan) odkryto dwa długie grobowce ziemne sprzed 5,5 tys. lat, należące do megalitów typu kujawskiego.
- Grobowce te były budowane przez kulturę pucharów lejkowatych jako miejsca pochówku ważnych osób, wyposażane w dary grobowe takie jak siekierki, topory i ceramika.
- Odkrycie jest kontynuacją badań, które od 2019 roku ujawniły obecność tego typu konstrukcji w Wielkopolsce dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu.
- Dalsze prace terenowe, prowadzone przez zespół z UAM, mają na celu pełniejsze poznanie rytuałów i życia społeczności neolitycznych zamieszkujących Wielkopolskę.
- Więcej informacji na eska.pl
Polskie piramidy i kultura pucharów lejkowatych
Na terenie miejscowości Wyskoć w gminie Kościan, w obrębie Parku Krajobrazowego im. gen. Chłapowskiego, naukowcy natrafili na wyjątkowe ślady przeszłości. Dzięki analizie teledetekcyjnej krajobrazu, a następnie badaniom wykopaliskowym, zidentyfikowano dwa długie grobowce ziemne sprzed 5,5 tys. lat.
– Podczas prac odsłonięto szczątki konstrukcji wykonane z kamienia. Bardzo ładnie udało się uchwycić elementy obstawy kamiennej tego obiektu – opisał Artur Golis z Zespołu Parków Krajobrazowych. Choć największe głazy zostały z czasem zabrane przez ludzi, pozostałości megalitów pozwalają odtworzyć ich oryginalny kształt i funkcję.
Megality typu kujawskiego to jedne z największych konstrukcji sepulkralnych epoki kamienia. Budowano je w formie wydłużonych nasypów na planie trójkąta, z czołem skierowanym na wschód. Wznoszono je przez kolejne pokolenia, jako miejsca pochówku ważnych osób – przywódców, szamanów, kapłanów.
Tajemnice dawnych pochówków i rytuałów
W grobowcach najczęściej składano jeden pochówek szkieletowy. Zmarłego układano na wznak z nogami w stronę wschodu. Otaczano go kamienną obstawą i wyposażano w dary grobowe – często były to siekierki, topory, ceramika, a nawet naczynia służące do przechowywania opium, jak charakterystyczna flasza z kryzą.
– W przypadku tego megalitu szkielet pewnie się już nie zachował, ale dary grobowe mogły. Potencjalnie mogłyby to być siekierki kamienne, topory, ceramika albo... flasza z kryzą – mówi Golis.
Choć kultury pucharów lejkowatych były społecznościami egalitarnymi, grobowce budowano dla jednostek szczególnie zasłużonych. Obiekty te pełniły także funkcję rytualną i symboliczną – ich forma mogła nawiązywać do trapezowatych domów wcześniejszych kultur.
Wielkopolska pełna nieodkrytych megalitów
Jeszcze do 2019 roku tego typu konstrukcje nie były znane w Wielkopolsce. Przełom nastąpił dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu (ALS), które pozwoliło zlokalizować pierwsze grobowce w okolicach Rokietnicy. Rok później potwierdziły to wykopaliska, a w kolejnych latach kolejne znaleziska pojawiły się m.in. w Sierpówku.
Obecne badania w Wyskoć to kontynuacja tych odkryć i dowód, że Wielkopolska może skrywać jeszcze wiele prehistorycznych tajemnic. Na terenie Parku Krajobrazowego wstępnie zidentyfikowano pięć obiecujących obiektów, z czego dwa już potwierdzono jako megalityczne grobowce.
Zespół badaczy z Wydziału Archeologicznego UAM, pod kierownictwem dr Danuty Żurkiewicz i dr hab. Iwony Sobkowiak-Tabaki, planuje dalsze prace terenowe. Dzięki temu możliwe będzie pełniejsze poznanie rytuałów i życia społeczności zamieszkujących Wielkopolskę w neolicie.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!