Kraina cudów na dnie oceanu
Znalezione przez badaczy pole ma co najmniej kilometr długości i 200 metrów szerokości. Jego nazwa to Jøtul. Nawiązuje do mitologii nordyckiej, a konkretniej gigantów, którzy żyli pod górami. Pola kominów hydrotermalnych są interesującym środowiskiem podmorskim dla naukowców.
Woda wnika w dno oceanu, gdzie jest podgrzewana przez magmę. Przegrzana woda unosi się następnie z powrotem na morskie dno poprzez pęknięcia i szczeliny. Podczas swojej drogi w górę płyn wzbogaca się w minerały zawarte w skałach skorupy oceanicznej - wyjaśnia geolog morski Gerhard Bohrmann z Uniwersytetu w Bremie.
Odkryta w Norwegii kraina znajduje się na styku płyt tektonicznych Ziemi!
Pole Jøtul znajduje się w wyjątkowym miejscu. Na granicy dwóch płyt tektonicznych Ziemi! A dokładniej na grzbiecie śródoceanicznym. W tym miejscu płyty oddalają się od siebie i powstaje nowy ląd. Wcześniej naukowcy myśleli, że to miejsce jest białą plamą. Znalezione kominy hydrotermalne są połączeniem systemu hydrotermalnego Zamku Lokiego u zbiegu Grzbietów Mohnsa i Knipovicha oraz polem hydrotermalnym Aurora na Grzbiecie Gakkela. Dla badaczy to niezwykłe odkrycie pod kątem zrozumienia składu chemicznego oceanów i tego w jaki sposób wody pokrywające Ziemię wspierają cyrkulację pierwiastków, w tym węgla.