Archeologiczny sukces w Egipcie
W południowym Egipcie odkryto dziesiątki grobowców rodzinnych zawierających mumie i rozmaite artefakty. To sukces egipsko-włoskiej grupy archeologicznej, która podczas prac w mauzoleum Agi Khana znalazła 33 grobowce. Mogiły pochodzą z późnego okresu starożytnego.
"To odkrycie dodaje nową historię obszarowi Aga Khan" - powiedział dr Mohamed Ismail Khaled, Sekretarz Generalny Najwyższej Rady ds. Starożytności.
Co znaleziono w grobowcach? Badacze byli w szoku
Znalezione mumie to prawdopodobnie rodziny, które wspólnie pochowano. Jak wynika z przetłumaczonego oświadczenia egipskiego Ministerstwa Turystyki i Starożytności, analizy wykazały, że od 30% do 40% mumii w nowo odkrytych grobowcach należy do dzieci w wieku od 2 lat i noworodków. Zespół badaczy zainteresował się przyczynami śmierci poszczególnych osób. W celu zdobycia informacji skontaktował się z lekarzami ze Szpitala Uniwersyteckiego w Asuanie. Przeprowadzone badania wykazały, że przyczynami zgonów były anemia i choroby zakaźne. Choroby dotykały osób z różnych warstw społecznych. Dodatkowo lekarze zauważyli, że niektóre osoby cierpiały nie tylko na choroby zakaźne, ale także choroby kości, anemię, niedożywienie, choroby klatki piersiowej, gruźlicę i osteoporozę. W przyszłości mają być kontynuowane badania, w celu lepszego poznania starożytnych mieszkańców tego obszaru.
10 miejsc, które warto odwiedzić będąc w te wakacje w Poznaniu. Sprawdź!
Polecany artykuł: