Archeolog badacz

i

Autor: Pexels

Prehistoria

Odkryto szczątki gigantycznej stonogi. To największy bezkręgowiec lądowy znany ludzkości! Badacze są w szoku

2024-02-14 13:12

W Anglii odkryto szczątki olbrzymiej stonogi, o długości… 2,7 metrów i 50 cm szerokości! Według informacji portalu National Geographic, Arthropleura to największy bezkręgowiec lądowy, jakiego poznała ludzkość! Jak to możliwe, że stonodze udało się osiągnąć tak potężne rozmiary?

Artropleura (Arthropleura), zaliczany do wijów krocionóg, został odkryty na plaży w północnej Anglii. To nie tylko największy znany nauce krocionóg, ale także rekordowo wielki bezkręgowiec lądowy - wyjaśnia National Geographic. 

Badacze są zaskoczeni tym fenomenalnym odkryciem!

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge odkryli skamieniałość zawierającą jeden segment należący do artropleury - przypomina portal. Odkrycie było całkowicie przypadkowe. W 2018 roku na plaży pękł duży głaz, który odsłonił swój zadziwiający środek. Wnętrze skały ujawniło doskonale zachowaną skamieniałość artropleury

Mocno spłaszczony segment artropleury mierzył aż 75 cm długości i blisko 50 cm szerokości. Na tej podstawie naukowcy wywnioskowali, że cały organizm miał 2,7 m długości – tyle, co samochód – i ważył 50 kg - wylicza National Geographic.

To ogromne znalezisko -  Artropleura - żyła niemal 326 mln lat temu! Przypomnijmy, że jest to czas około 100 mln lat przed pojawieniem się dinozaurów w okresie karbonu. Jak relacjonuje serwis przyrodniczy, wówczas stężenie tlenu w atmosferze sięgało 35% (dziś jest to tylko 21%), dlatego dzięki wyższemu stężeniu tlenu, stawonogi mogły urosnąć do rekordowych rozmiarów!

Pająki były jak duże psy i ogromne ważki

Z uwagi na to, że w czasach karbonu, ilość tlenu w powietrzu była znacznie większa, stawonogi osiągały ogromne rozmiary. Wśród nich można było spotkać pajęczaki z rodziny Megaranea, które były porównywalne wielkością do dużego psa! Rozstaw nóg tych zwierząt sięgał pół metra. Poza tym w tamtych czasach żyły również ważki Meganeura, których rozpiętość skrzydeł wynosiła 75 cm, a tułów miał grubość trzech centymetrów - relacjonuje National Geographic. Po opisanym znalezisku, do grona gignatów można dołączyć artropleura.

Historyczne odkrycie na placu Zwycięstwa w Szczecinie