Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Wyjątkowa wystawa w Galerii Avenida w Poznaniu

2023-02-23 8:17

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 2023. W czwartek (23 lutego) obchodzimy dzień tej jednej z najpoważniejszych chorób na świecie. W Galerii Avenida można zobaczyć wyjątkową wystawę na temat depresji.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją 2023

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony jest 23 lutego. Został on ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 roku. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie.

W związku z tym dniem wiele organizacji przygotowało różnego rodzaju akcje, aby zwiększyć świadomość jak trudnym doświadczeniem jest zmaganie się tą chorobą.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - wystawa w Poznaniu

W działania związane z Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją włączyła się poznańska Galeria Avenida. W dniach od 23 lutego do 4 marca na terenie centrum handlowego będzie można zobaczyć wystawę zatytułowaną #DepresJa, składającą się z 12 prac fotograficznych pomysłu Pauliny Mikołajczak.

- Tworząc fotografie, autorzy chcieli ukazać najtrudniejsze aspekty choroby, jakim są samotność i bezradność. Depresja to nie chwilowy smutek, to choroba, o której powinno się mówić głośno. Jest jak cukrzyca, otyłość czy niedoczynność tarczycy. Depresja to powszechne zaburzenie zdrowia psychicznego. Zachorować na nią może każdy, bez względu na płeć, wiek czy zawód, jaki wykonuje. Jeśli po zobaczeniu mojej wystawy, choć jedna osoba zwróci uwagę na kogoś ze swojego otoczenia i jej pomoże - będę uważała, że ten projekt ma sens – tłumaczy pomysłodawczyni wystawy Paulina Mikołajczak.

Z analiz Centrum Badania Opinii Społecznej z 2022 roku wynika, że co piąty Polak doświadczył objawów zaburzeń depresyjnych. Poważnym problemem, jaki występuje u osób dotkniętych zaburzeniami jest maskowanie choroby i lekceważenie jej objawów. Obecna sytuacja społeczna i ekonomiczna, związana ze skutkami pandemii, wybuchem wojny, inflacją oraz rosnącymi ratami kredytów, sprzyja wzrostowi zachorowań.

- Głównym celem wystawy, która będzie gościła w Avenidzie Poznań jest zwrócenie uwagi na osoby chorujące na depresję. W przestrzeni publicznej coraz częściej mówi się o depresji i walce z nią, dlatego dołączamy do wielogłosu, który szerzy wiedzę i świadomość o tym poważnym schorzeniu. Należy pamiętać, że depresja jest jak każda inna choroba, można ją leczyć i wrócić do normalnego funkcjonowania. Cieszymy się, że możemy wesprzeć tę szlachetną inicjatywę – tłumaczy Katarzyna Korpak, Dyrektor Avenidy Poznań.

Depresja u dzieci i nastolatków - przyczyny i objawy. Jak pomóc dziecku z depresją?