Szkoły przyjazne osobom LGBTQ+. Jest ranking
W środę (24 kwietnia) opublikowano ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Pod uwagę wzięto anonimowe ankiety uczniów i nauczycieli. Pytania dotyczyły między innymi o używania wybranych przez uczniów zaimków oraz organizacji wydarzeń równościowych.
- Dzielimy szkoły na różne stopnie. Na szkołę przyjazną i zaangażowaną, na szkołę przyjazną, na szkołę umiarkowanie przyjazną oraz na szkoły nieprzyjazne. Na szczęście w Poznaniu nie znalazła się żadna szkoła nieprzyjazna, jednak znalazły się szkoły umiarkowanie przyjazne - mówi Alicja Kaleta, regionalna koordynatorka rankingu.
Szkoły przyjazne osobom LGBTQ+. Jak wypadły placówki z Poznania?
Najlepsze w Poznaniu okazało się Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące nr 38 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Trafiło na 11. miejsce w rankingu ogólnokrajowym.
W rankingu pojawiło się więcej szkół z mniejszych miast niż przed rokiem, ale oddano mniej głosów. - Trzeba spowodować, żeby uczniowie zaczęli głosować. Należy też dotrzeć do mniejszych ośrodków. Z resztą kurator oświaty, teraz też wychodzi na przeciw szkołom. Mówi, że nie będzie tylko nadzór nad szkołami, ale też chce wspierać szkoły - dodaje Karolina Fabiś-Szulc, pierwsza wicewojewoda wielkopolska
Najwyżej oceniona została I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie. Miejsce na podium zajęły także: XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie i III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Zabrzu.