Na drogach

Oto najbardziej zakorkowane miasta w Polsce. Czy ten ranking zaskakuje?

2024-05-31 14:17

Najnowsze opracowanie TomTom Traffic Index jasno pokazuje, jakie polskie miasta są najbardziej zakorkowane. W raporcie wzięto pod uwagę aż 387 miast z 55 krajów, z czego 12 miast znajduje się w Polsce. Które z nich jest jest najbardziej zakorkowane? Możecie być zaskoczeni wynikami badań.

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce. Gdzie jeździ się najwolniej?

Ranking został opracowany przez TomTom Traffic Index już po raz 13. Wzięto w nim pod uwagę 287 miast z aż 55 krajów. W rankingu pod uwagę wzięto aż 12 polskich miast. Co wynika z raportu? W większości polskich miast sytuacja na drogach albo się nie zmieniła, albo delikatnie poprawiła w porównaniu do 2022 r. Inaczej jest jednak, kiedy weźmie się pod uwagę tylko ścisłe centra miast - jazda z reguły wydłużyła się tam, a najwięcej czasu w korkach tracą kierowcy we Wrocławiu - wyjaśniają twórcy rankingu.

Na całym świecie pod względem jazdy po całym mieście, 10 km najdłużej jedzie się w Manili (Filipiny) - 25 minut i 30 sekund. Druga pod tym względem jest Lima (Peru) - 24 minuty i 20 sekund, zaś trzecie Bengaluru (Indie) - 23 minuty i 50 sekund. Jak ten ranking wygląda w Polsce? Przekonajcie się w naszej galerii! Przedstawiamy ranking poruszania się po centrum miasta! (promień 5 km)

W jaki sposób powstał ranking zakorkowanych miast?

TomTom Traffic Index opiera się na danych z ponad 600 milionów samochodowych systemów nawigacyjnych i smartfonów. Dla każdego miasta TomTom oblicza średni czas podróży na kilometr na podstawie czasu potrzebnego na pokonanie milionów kilometrów przejechanych w 2023 roku. Umożliwia to oszacowanie średniego czasu potrzebnego na pokonanie typowej, 10-kilometrowej podróży w 2023 r., dzięki czemu miasta można porównywać ze sobą i oceniać trendy rok do roku. TomTom Traffic Index określa optymalny czas podróży (w momencie gdy ruch na drodze jest płynny) i wskazuje, o ile te czasy podróży wydłużają się średnio o różnych porach dnia i w różne dni tygodnia ze względu na warunki drogowe.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!