Ekspozycja czasowa znajdować się będzie przed budynkiem Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. Wystawa "Poległym na chwałę. Żywym na otuchę. Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w Międzywojniu" ukazuje działania podejmowane w okresie dwudziestolecia międzywojennego na rzecz upamiętnienia czynów wielkopolskich powstańców. Wykorzystane materiały pochodzą m.in. ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy oraz od osób prywatnych.
- Pamięć zbiorowa o Powstaniu funkcjonuje nie tylko u poznaniaków, ale wszystkich Polaków, w dużej mierze właśnie dzięki działaniom podejmowanym w dwudziestoleciu międzywojennym. To właśnie one przyczyniły się do wytworzenia żywego kultu tradycji powstańczej. Jej symbolem mogą być świętowane co roku od ponad 100 lat uroczyste obchody rocznicy zwycięskiego zrywu - tłumaczą organizatorzy wystawy.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27. grudnia 1918 roku i trwało 52 dni. Stanowiło jeden z fundamentów odrodzenia się państwa polskiego z niewoli. Jest nieodzownym elementem lokalnej tożsamości mieszkańców Wielkopolski. W 2021 roku, 27 grudnia ustanowiono świętem państwowym - Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł: