Para orlików znów ma trojaczki! Fenomen ornitologiczny w Wielkopolsce

i

Autor: Facebook/Nadleśnictwo Koło

PRZYRODA

Para bielików znów ma trojaczki! Fenomen ornitologiczny w Wielkopolsce [ZDJĘCIA]

2023-06-02 15:53

Para bielików znów ma trojaczki. To prawdziwy fenomen

Nadleśnictwo Koło pochwaliło się, że w ich rewirze para bielików znów doczekała się trójki młodych. - Tak liczny lęg u naszego herbowego ptaka zdarza się niezwykle rzadko👏😊 (około 1-2% lęgów), a my znów mieliśmy przyjemność zaobrączkowania trójki piskląt naszego największego ptaka szponiastego - przekazali za pośrednictwem mediów społecznościowych. To prawdziwy fenomen ornitologiczny.

Pisklęta są zdrowe. Zostały zaobrączkowane

"Maluchy" otrzymały indywidualne numery PS84. PS85. PS86. To dwa samce i samiczka (największa, ważyła 4,2kg). - Trojaczki mają około 40 dni i są w dobrej kondycji, co wróży, że w okolicach września będziemy mogli wypatrywać ich na niebie - przekazali leśnicy.

Pisklęta bielika zaobrączkował, poważył, pomierzył oraz ocenił stan zdrowotny Dariusz Anderwald, prezes Komitet Ochrony Orłów.

Obrączkowanie ptaków. Po co?

Obrączkowanie to jedna z podstawowych i klasycznych metod badawczych stosowanych w ornitologii. Pozwala na zbieranie informacji o długości życia ptaków, śmiertelności i jej przyczynach, trasach wędrówek, miejscach zimowania oraz mechanizmach rozprzestrzeniania się populacji i wzajemnych związkach łączących ptaki zasiedlające często odległe miejsca.

Obrączka ornitologiczna (to ta srebrna widoczna na zdjęciach) zawiera specjalny kod alfanumeryczny, który pozwoli w przyszłości rozpoznać, skąd ptak dokładnie pochodzi — obrączka ta jest rodzajem ptasiego dowodu osobistego.

Obrączka obserwacyjna (czarna) w porównaniu z ornitologiczną posiada zapis w postaci dużo większych numerów i cyfr, to zaś ułatwia nam identyfikację zaobserwowanego ptaka przy użyciu podstawowego sprzętu optycznego (np. lornetki) bez konieczności ponownego odławiania ptaka z natury.

- Obrączkowanie jest czynnością, która może być wykonywana jedynie po uzyskaniu licencji obrączkarskiej, wydawanej na wniosek Centrali Obrączkowania Ptaków w Gdańsku przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Odrębne zezwolenia, jak w tym przypadku, na wstęp do stref ochrony całorocznej wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska - tłumaczą leśnicy z Koła.

Populacja bielika w Polsce

Polska populacja bielika jest trzecią co do wielkości w Europie (po Norwegii i europejskiej części Rosji). Liczy około 1000-1400 par. - Dzięki niezwykłe efektywnym działaniom ochronnym na przestrzeni ostatnich 100 lat jego populacja wzrosła 25-krotnie, w tym dwukrotnie w ciągu ostatniego dziesięciolecia. To doskonały przykład na to jak współpraca pomiędzy naukowcami, leśnikami i pasjonatami, przy odpowiednich regulacjach prawnych, może przynieść wymierne korzyści - podkreślają przyrodnicy.

Od 40 lat bieliki są objęte w Polsce ochroną szczególną.

Rezerwat konika polskiego w Popielnie na Mazurach