Kiedy początek wiosny i od czego to zależy?
Początek każdej astronomicznej pory roku zależy od przejścia Słońca przez różne punkty na niebie. W wypadku astronomicznej wiosny jest to przejście naszej gwiazdy przez punkt Barana, który znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb. Ma to związek ze zmianami osi obrotu Ziemi.
Wiosna 2023 - kiedy rozpoczyna się astronomiczna pora roku?
W 2023 roku moment, w którym Słońce przejdzie przez tzw. punkt Barana na niebie nastąpi w poniedziałek, 20 marca o 22:24 i od tego momentu w Poznaniu rozpocznie się astronomiczna wiosna. I jest to najczęściej właśnie 20 marca. Jednak w poprzedniej dekadzie zdarzały się sytuacje, w których astronomiczną wiosnę witaliśmy już 19 marca przed północą, lub dopiero 21 marca rano.
Astronomiczna, kalendarzowa i meteorologiczna wiosna - czym się różnią?
Mamy pięć różnych typów początku wiosny. Jest to już wspomniana wcześniej wiosna astronomiczna, która najczęściej rozpoczyna się 20 marca, kalendarzowa, rozpoczynająca się zawsze 21 marca. Są jeszcze trzy - meteorologiczna, która rozpoczyna się zawsze 1 marca i tę już mamy, a także: wiosna termiczna, która trwa, gdy średnie temperatury oscylują na poziomie od 5 do 15 stopni. Trwa ona różnie. Najczęściej od 55 do 60 dni. Jest także wiosna fenologiczna. Ona rozpoczyna się wraz z początkiem wegetacji i kwitnieniem przebiśniegów i krokusów. Trwa ona, w zależności od miejsca w kraju od 66 do 81 dni. W Poznaniu, wedle obserwacji, także się rozpoczęła.
Kiedy koniec astronomicznej wiosny 2023?
W 2023 roku wiosna potrwa do środy, 21 czerwca do 14:57. Minutę później powitamy astronomiczne lato. Nastąpi wtedy przesilenie letnie, a Słońce górować będzie w zenicie na zwrotnikiem Raka.