Piwo grodziskie to jedyny polski i historyczny styl piwa, jeden z najstarszych w Europie. Zwany przez wielu piwowarów "dumą polskiego piwowarstwa". Wywodzi się z Grodziska Wielkopolskiego.
Piwo grodziskie zwycięża w prestiżowym rankingu!
Portal Taste Atlas słynie z tworzenia kulinarnych rankingów oraz przewodników z całego świata. W oparciu o zweryfikowane oceny swoich użytkowników portal stworzył ranking najlepszych piwnych stylów na świecie. Głosowanie odbywało się do końca marca. Wyniki podano na początku maja.
Zwycięzcą rankingu z notą 4,6/5 okazał się styl pochodzący z Polski - piwo grodziskie. Na podium znalazły się poza tym piwa belgijskie: Tripel na drugim miejscu oraz Lambic z Brukseli na trzecim.
- Rankingi Taste Atlas nie powinny być postrzegane jako ostateczna ocena dotycząca jedzenia. Ich celem jest promocja doskonałego, lokalnego jedzenia, zaszczepianie dumy z tradycyjnych potraw oraz wzbudzanie ciekawości daniami, których jeszcze się nie miało okazji spróbować - informuje portal.
Piwo z Grodziska Wielkopolskiego - czym się wyróżnia?
Piwo grodziskie produkowane było w Wielkopolsce prawdopodobnie od czasów średniowiecza. Od XVI wieku głównym ośrodkiem jego produkcji stał się Grodzisk Wielkopolski (stąd nazwa).
Piwo grodziskie wytwarzane było w bardzo pracochłonnym procesie technologicznym. Do jego warzenia używano prawie wyłącznie słodu pszenicznego podwędzonego w dymie dębowym (rzadziej bukowym). Jako przyprawę stosowano chmiel z lokalnych plantacji wielkopolskich.
Piwo z Grodziska to piwo pszeniczne, dymione, jasne, lekkie, górnej fermentacji, refermentowane, o wysokim nasyceniu dwutlenkiem węgla, klarowne z osadem drożdżowym na dnie butelki. Piwo cechowało się lekką goryczką chmielową i charakterystycznym aromatem wędzonego słodu. Zawierało od 2,5% do 5% alkoholu.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!