Pluskwiak śródziemnomorski w Poznaniu

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Miasto

Pluskwiaki w Poznaniu. Dlaczego się pojawiają? Opinia eksperta

2024-10-04 15:33

Pluskwiak śródziemnomorski, inaczej zwany jako skupieniec lipowy, to owad, który pochodzi, jak sama nazwa wskazuje z południowej Europy. Od kilkunastu lat jednak pojawia się także w północnych rejonach kontynentu, także w Polsce. Ostatnio pojawił się także na terenie Poznania. Dlaczego tak się dzieje i czym charakteryzuje się ten owad? Zapytaliśmy eksperta.

Inwazja owadów na osiedlu Oświecenia w Poznaniu

O sprawie pierwszy poinformował portal epoznan.pl. Poinformował ich o tym czytelnik z osiedla Oświecenia w Poznaniu. Według jego informacji pluskwiak śródziemnomorski miał pojawić się w tych okolicach, aż do Parku Rataje. Pojawiają się one tam już kolejny rok z rzędu. Co roku ma być ich jednak coraz więcej. Owady te pojawiają się także m.in. w Kaliszu, oraz w innych częściach Polski.

Od kiedy pluskwiak śródziemnomorski pojawia się w Polsce?

O szczegóły na temat tego owada zapytaliśmy się profesora z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - To kolejny gatunek, który pokazuje jak łatwo coś do przyrody wprowadzić, a niemal niemożliwe staje się potem pozbycie z naszej fauny takich przybyszów. Inwazja na północ Europy trwa od końca XX wieku, w Polsce został odnotowany po raz pierwszy w Rzeszowie, w 2016 roku. Biorąc pod uwagę stały niedobór specjalistów zajmujących się rozmieszczeniem i taksonomią owadów w Polsce, można przypuszczać, że miało to miejsce znacznie wcześniej - przekazał nam prof. UPP dr hab. Paweł Sienkiewicz z Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska.

Czy gatunek ten zagraża człowiekowi?

Jak informuje prof. Sienkiewicz, pluskwiak śródziemnomorski jest roślinożercą. - Skupieniec lipowy nie jest niebezpieczny dla człowieka. Trudno jest też zwalczać taki gatunek, bo rozprzestrzenia się szybko choćby z naszym transportem. Mozna likwidować kolonie zimujących owadów, jednak nie sadzę by ta metoda pomogła pozbyć się skupieńca z naszego krajobrazu. Prawdopodobnie pozostanie, jak ma to miejsce w przypadku biedronki azjatyckiej - dodał profesor Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska. Warto dodać, że tzw. biedronka azjatycka również na przełomie lata i jesieni dokonuje "inwazji", z tym, że najczęściej północnych terenów Poznania.

Zobaczcie zdjęcia zimowego wydania poznańskiego ZOO