Świat

Pływające miasto na wodzie. To alternatywa i ratunek przed zmianą klimatu. Rozwiązanie rodem z filmu science fiction! [ZDJĘCIA]

Gdzie wprowadza się takie rozwiązania? Na Malediwach, u wybrzeży Male. To właśnie tam powstaje miasto na wodzie. Dodajmy, że ma w nim zamieszkać 20 tysięcy ludzi! Do pomysłu przyczyniło się postępujące ocieplenie klimatu.

By dopłynąć z Male do nowego miasta, które właśnie powstaje u jego wybrzeży, mieszkańcy będą potrzebować 10 minut, tak informuje niemiecki tygodnik „Der Spiegel” w swoim elektronicznym wydaniu. Z lotu ptaka będzie wyglądać jak olbrzymi koralowiec.

Pływające miasto, czy ma szansę przetrwać?

Co dokładnie będzie tam pływało? Odpowiedź jest prosta: dosłownie wszystko! Na wodzie unosić się będą domy, ulice, place zabaw, szkoły, restauracje. Dodajmy, że powierzchnia będzie gęsto zabudowana, a budynki zostaną ze sobą połączone jak klocki. W sumie ma ich być pięć tysięcy. Każdy dom ma mieć szeroki balkon i widok na wodę. Co więcej, wewnątrz miasta komunikacja ma się odbywać łodziami, pieszo, na rowerze lub elektrycznymi skuterami – czytamy w serwisie turystyka.rp.pl.

Pieniądze na projekt wykłada spółka joint-venture rządu Malediwów i holenderskiego dewelopera Dutch Docklands. Deweloperzy spodziewają się, że mieszkańcy zaczną wprowadzać się na wyspę jeszcze w tym roku! Z kolei całe miasto ma zostać ukończone do 2027 roku!

- To nowa nadzieja dla mieszkańców Malediwów, możemy udowodnić, że istnieje sposób budowania niedrogich, bezpiecznych mieszkań i całych miast dla dużych społeczności – mówił, cytowany przez serwis, założyciel firmy architektonicznej projektującej pływające miasto, Waterstudio, Koen Olthuis w rozmowie z CNN.

Male to jedno z najgęściej zaludnionych miast świata

Malediwy to archipelag składający się z ponad tysiąca wysp. Już teraz 80 procent powierzchni kraju leży pod wodą. Z kolei Male jest dziś jednym najgęściej zaludnionych miast świata, gdyż na powierzchni 8 kilometrów kwadratowych mieszka 200 tysięcy ludzi. Jest ono często zalewane, wybrzeże ciągle eroduje, pojawiają się też problemy z wodą pitną.

Wszystko to niestety skutki ocieplenia klimatu, które dla Malediwów mogą być tragiczniejsze niż dla innych regionów świata.

Co więcej, obecny projekt miasta na wodzie, to drugie takie miejsce na świecie. Budowę pierwszego zapowiedziano w pobliżu drugiego co do wielkości miasta Korei Południowej, Busan. Na pierwszym etapie Oceanix City ma zapewnić domy dla 12 tysięcy mieszkańców czytamy w „Rz”.

Wizualizacja miasta na wodzie

Polskie Malediwy. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 98