Niesłyszący kierowca taksówki w Poznaniu
O sprawie poinformował poseł Łukasz Litewka z Lewicy we wtorek, 19 listopada. - Po Poznaniu jeździ taksówkarz. Ten człowiek nie tylko przemógł własne ograniczenia, ale przekuł je w zaletę. Gdy potrzebujesz zrozumienia wiesz też, jak ważne jest ono dla innych - czytamy w poście posła z Zagłębia. Poseł zamieścił także zdjęcie kartki z następującą treścią: - Witaj, drogi pasażerze! Jestem kierowcą niesłyszącym. Jeśli masz jakieś życzenia lub chcesz coś powiedzieć, proszę, napisz na telefon. Możesz też podłączyć telefon i włączyć muzykę, którą wstydzisz się włączyć przed innymi, co Cię martwi. I tak nic nie słyszę, więc nie będę cię osądzać ani z ciebie śmiać. Będę bardzo zadowolony z oceny - przekazuje na kartce niesłyszący kierowca przewozu osób.
Zobaczcie post ze zdjęciem posła Łukasza Litewki
Pozytywne komentarze pod postem posła
Pod postem posła Litewki pojawiła się masa pozytywnych komentarzy dotyczących tego kierowcy. - Jechałam z nim. I szacun za to, że wykorzystuje swoje możliwości, w dodatku dla wielu osób jego niemożliwości będą atutem - pisała jedna z komentujących. - Jeżdżę z nim cały czas, wybieram przejazd i właśnie jego. Polecam - przekazała inna. - I to jest piękne- człowiek mimo trudności stara się żyć normalnie, chociaż dla niego ta normalność jest znacznie trudniejsza. Poznianiacy pokażcie dobro i wspierajcie człowieka - apeluje użytkownik portalu. Ponadto pojawiły się także komentarze, że podobnych kierowców i komunikaty można znaleźć także w innych polskich miastach. Komentujący informują o Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Krakowie, Rzeszowie, czy Wrocławiu.
Czy kierowca taksówki może być głuchoniemy?
Przepisy w kwestii zawodowego kierowania pojazdami z częściową, bądź całkowitą wadą słuchu zostały zmienione 1 października 2018 roku. Wcześniej o ile osoby niesłyszące mogły zdobyć prawo jazdy kategorii B, to już nie mogły być kierowcami zawodowymi. Obecnie, jeśli nie ma innych przeciwwskazań, osoba z niepełnosprawnością słuchową może stać się kierowcą zawodowym, prowadząc pojazd do 3,5 tony (z wyjątkiem autobusu), jeśli lekarz podczas badania nie wykazuje innych przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.
Kim jest poseł Łukasz Litewka?
Łukasz Litewka, to 35-letni poseł Lewicy z Sosnowca, socjolog i samorządowiec. Zasłynął nietypową kampanią wyborczą prowadzoną przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. Na swoich bannerach wyborczych zamieszczał, obok swojego imienia i nazwiska, także dane kontaktowe do schronisk i zdjęcia poszczególnych zwierząt, które czekają na adopcję. Dzięki tak nietypowej kampanii, startując z ostatniego miejsca na liście został posłem z najlepszym wynikiem, wyprzedzając tym samym lidera listy i współprzewodniczącego Nowej Lewicy Włodzimierza Czarzastego. W latach 2014-2023 był radnym Rady Miasta Sosnowca.