Kościół

i

Autor: fot. Canva/ johny007pan

Kościół

Po raz kolejni księża policzą wiernych. Kiedy odbędzie się liczenie w kościołach?

2024-10-09 13:23

Wiernych w kościołach jest coraz mniej. Choć nadal zdecydowana większość Polaków deklaruje się, jako katolicy, to z praktykowaniem ich wiary jest już większy problem. Tylko mniej niż jedna trzecia Polaków chodzi regularnie do kościoła? Skąd to wiadomo? A no stąd, że co roku, w październiku, gdy potencjalnie w kościołach jest najmniej wiernych, jest przeprowadzane liczenie wiernych na mszach świętych.

Ilu wiernych chodzi do kościołów w całej Polsce?

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego co roku przeprowadza w Polsce badanie liczby wiernych chodzących do kościołów w całej Polsce. Publikuje je następnie w Roczniku Statystycznego Kościoła katolickiego w Polsce "Annuarium Statisticum Ecclesia in Polonia". W 2022 roku badanie wykazało, że we mszy uczestniczy 29,5 procenta Polaków. Do komunii świętej zaś przystępuje zaledwie 13,9 proc. Polaków. Te statystyki były lepsze od tych rok wcześniej po raz pierwszy od lat, w związku z brakiem obostrzeń covidowych.

Ilu Polaków uważa się za osoby wierzące?

Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku wiarę katolicką zadeklarowało aż 27 121 331 osób, czyli 71,3 proc. społeczeństwa. Wychodzi na to, że blisko dwie trzecie wiernych nie chodzi do kościoła regularnie. A aż około 80 procent wiernych nie przyjmuje komunii świętej. Warto też dodać, że liczba osób wierzących w obrządek katolicki spadła o ponad 7 milionów. To 17,5 punktu procentowego mniej względem 2011 roku, czyli czasów poprzedniego spisu powszechnego Polaków.

Kiedy kolejny spis wiernych w kościołach?

Wedle uchwały Konferencji Episkopatu Polski doroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych Polaków, według informacji archidiecezji warszawskiej odbędzie się w niedzielę, 13 października. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. ks. Witolda Zdaniewicza, który opracowuje badanie powstało w 1972 roku. Wtedy pod nazwą Zakład Socjologii Religii założyło Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego księży pallotynów. To najstarszy ośrodek z zakresu badania religijności w Polsce. Prowadzi regularną współpracę z Głównym Urzędem Statystycznym.

Zobaczcie, w jaki sposób do kościoła wszedł Krzysztof Rutkowski