Historia Parku Sołackiego w Poznaniu
- Park Sołacki to jeden z najstarszych parków w Poznaniu. Autorem tego pięknego założenia był Hermann Kube, ówczesny dyrektor Ogrodów Miejskich. Jego projekt zrealizowano w latach 1908-11. Park ma powierzchnię około 14 ha i wydłużony, elipsoidalny kształt. Leży w dolinie rzeczki Bogdanki, której spiętrzone wody utworzyły duży staw przewężony pośrodku i przecięty urokliwym mostkiem. Na stawie utworzono dwie zadrzewione wysepki, a na jego południowym brzegu otwarto w 1912 roku dużą restaurację z plenerowym ogrodem. Budynek restauracyjny powstał z zaadaptowanego do tego celu pawilonu przeniesionego z Wystawy Wschodnioniemieckiej, która rok wcześniej odbyła się na terenie dzisiejszych Targów, gdzie pełniła funkcję winiarni. - pisze w komunikacie Danuta Bartkowiak, szefowa projektu CYRYL.
Niezwykłe pocztówki z początku XX wieku z Poznania
Na pocztówkach przedstawiających Park Sołacki sprzed ponad 100 lat można zobaczyć ludzi pływających łódkami, czy wypoczywających na okolicznych terenach. Był to bez wątpienia piękny, jak widać po zdjęciach teren rekreacyjny już w pierwszych latach XX wieku.
Elektroniczna wystawa pocztówek z widokiem na Park Sołacki w Poznaniu
Cyfrowe Repozytorium Lokalne - CYRYL w Wirtualnym Muzeum Historii Poznania udostępniło ponad 130 pocztówek i fotografii Parku Sołackiego z lat 1906-1962. Przedstawiają one tereny rekreacyjne z tamtych czasów i sposób wypoczywania na powietrzu przez ówczesnych mieszkańców Poznania. Cala wystawa jest do zobaczenia pod adresem: https://cyryl.poznan.pl/kolekcja/park-solacki-1906-1962-pocztowki-i-fotografie/. Część zbioru do zobaczenia w poniższej galerii.