Program stypendialny skierowany został do poznańskich twórców i twórczyń, pracowniczek i pracowników sektora kultury, animatorów, edukatorek oraz osób zajmujących się działalnością badawczą lub aktywistyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami.
To odpowiedź na kryzys wywołany wybuchem pandemii Covid-19. Miała ona wpływ na niemal wszystkie dziedziny życia społeczno-gospodarczego. Zahamowała też możliwość zarobkowania przez osoby działające w sektorze kultury, szczególnie te, które nie są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę. Skierowane drugi rok z rzędu do tej grupy stypendia mają przyczynić się do przywrócenia ich aktywności oraz urealnienia planów artystycznych i badawczych w nowej popandemicznej rzeczywistości
tłumaczy Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. W drugiej edycji pula stypendialna wyniosła 500 tysięcy złotych. Wsparcie skierowano do 100 artystów. Każdy z nim otrzymał po 5 tysięcy złotych.
Wsłuchujemy się w głos osób związanych z poznańską kulturą. To sektor, który szczególnie dotkliwie odczuł długotrwałą izolację wywołaną pandemią koronawirusa. Zależało nam, aby pomóc jak największej liczbie adresatów. Te stypendia to gest solidarności w trudnych czasach
mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. W programie stypendialnym specjalnie powołana komisja brała pod uwagę między innymi wpływ pandemii na sytuację ekonomiczną kandydatek i kandydatów; doświadczenie w tworzeniu i upowszechnianiu kultury; poziom aktywności artystycznej, badawczej, aktywistycznej w 2020 r., a także plany artystyczne oraz rozwojowe na najbliższą przyszłość.