Szalejąca inflacja sprawia, iż coraz więcej osób poszukuje dodatkowego źródła dochodów - nic dziwnego, w końcu życie kosztuje coraz więcej i coraz więcej musimy wydawać. Już 38 proc. pracowników uczestniczących w najnowszym Barometrze Rynku Pracy, który publikuje Gi Group Holding, przyznało, że obecna sytuacja skłania ich do szukania dodatkowej, często dorywczej pracy.
Polacy szykują dodatkowych zarobków - w jaki sposób?
Okazuje się, iż prawie jedna piąta uczestników barometru Gi Group Holding (badanie zrealizowała firma SW Research) przymierza się do szukania drugiej pracy już nie dorywczo, lecz na stałe. Jeszcze częściej pracujący Polacy planują zwiększyć dochody, występując o podwyżkę (28 proc.).
Trend cały czas rośnie. Co ciekawe badanie przeprowadzone w III kw. tego roku pokazuje, że nieznacznie zwiększyła się rotacja pracowników - w ciągu ostatniego półrocza 20 proc. ankietowanych zmieniło pracodawcę, o 3 pkt proc. więcej niż deklarowano w II kw. Powodem zmiany była z reguły chęć otrzymania wyższych zarobków (48 proc. wskazań) i rozwoju zawodowego (47 proc.).
Gotowość do zmiany pracy utrzymuje się na zbliżonym poziomie. 9 proc. deklaruje, że aktywnie szuka pracy, kolejne 44 proc. przyznaje, że przegląda oferty pracy, choć nie robi tego zbyt aktywnie.
W jaki sposób pracownicy chcą zrobić dodatkowe pieniądze? Co siódmy zamierza więc dorabiać, pracując w nadgodzinach w obecnej firmie, a jeszcze większa grupa, bo niemal jedna czwarta badanych, chce zmienić pracę na lepiej płatną.
Warto także zaznaczyć, iż firmy nie są skłonne do podwyższania płac, borykając się ze wzrostem kosztów działalności, niepewną sytuacją gospodarczą i wahaniami popytu. W lutowym barometrze 26 proc. badanych pracodawców zapowiadało podwyżki płac w najbliższych miesiącach, wobec 36 proc. rok wcześniej.
Polacy nie boją się utraty pracy? Szybko znajdą nową?
Mimo rosnących obaw o zwolnienie, pracownicy nadal wysoko oceniają szanse na znalezienie nowej pracy. 88 proc. twierdzi, że w wypadku utraty zatrudnienia znaleźliby jakąkolwiek pracę. Spada natomiast odsetek osób przekonanych o tym, że znajdą tak samo dobrą pracę lub lepszą: w pierwszym kwartale było to 68 proc. respondentów, obecnie – 65 proc.
W barometrze Gi Group Holding, według którego prawie 40 proc. pracowników myśli o zmianie pracodawcy, przy czym 27 proc. zamierza to zrobić w ciągu tego roku. Wśród powodów tej zmiany na pierwszym miejscu znalazł się zbyt niski poziom wynagrodzenia. Kolejnym argumentem jest brak perspektyw awansu (33 proc.). Trzecia co do ważności okazała się chęć samorealizacji (27 proc).
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Polecany artykuł: