Obowiązkowe ćwiczenia wojskowe 2023
W 2023 roku nawet 200 tysięcy Polaków może otrzymać powołanie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe. Ustawa o obronie Ojczyzny i rozporządzenie o ćwiczeniach wojskowych przewiduje możliwość powołania osób, które do tej pory nie miały zbyt wiele wspólnego z wojskiem. Obowiązek stawienia się do wojska mogą otrzymać rezerwiści, którzy nie ukończyli 50 lat - w przypadku szeregowych oraz 60 lat - w przypadku oficerów i podoficerów. Ćwiczenia w jednostkach wojskowych są obowiązkowe.
CZYTAJ: Wojsko wezwie na obowiązkowe ćwiczenia. Kto straci na tym najwięcej?
Jakie są kategorie wojskowe?
Każdy mężczyzna, który ukończył 18. rok życia musiał stawić się na komisję wojskową, która przyznawała kategorie. Oceniany był stan zdrowia osoby biorącej udział w kwalifikacji i jej zdolność do czynnej służby wojskowej. W związku z tym wyróżniamy następujące kategorie wojskowe:
- kategoria wojskowa "A"
- kategoria wojskowa "B"
- kategoria wojskowa "C"
- kategoria wojskowa "D"
- kategoria wojskowa "E"
Kategorie wojskowe. Co oznaczają?
Co oznaczają kategorie wojskowe? Mają one bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o służbę wojskową i powołanie na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe.
- Kategoria wojskowa "A" - otrzymują ją osoby, które są w pełni zdolne do czynnej służby wojskowej.
- Kategoria wojskowa "B" - otrzymują ją osoby, które są tymczasowo niezdolne do pełnienia czynnej służby wojskowej.
- Kategoria wojskowa "C" - tej kategorii nie można uzyskać w czasie kwalifikacji wojskowej.
- Kategoria wojskowa "D" - otrzymują ją osoby, które są niezdolne do pełnienia czynnej służby wojskowej w czasie pokoju.
- Kategoria wojskowa "E" - ta kategoria przyznawana jest osobom, które są trwale i całkowicie niezdolne do pełnienia czynnej służby wojskowej. Dotyczy to zarówno czasu pokoju, jak i ogłoszenia mobilizacji oraz czasu wojny.