Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej?
We wtorek, 25 czerwca rozpoczęły się rozmowy akcesyjne z Unią Europejską Ukrainy i Mołdawii. W tych rozmowach uczestniczyć będą ministrowie ds. Unii Europejskiej wszystkich państw członkowskich. Rozpocznie się wtedy monitoring tych państw. Normalnie trwa on rok, jednak w tym wypadku może zostać przyspieszony.
Trudna prezydencja węgierska przed nami
Dwie najbliższe prezydencje w Radzie Unii Europejskiej będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości Ukrainy w UE. Od 1 lipca 2024 roku prezydencje przejmują Węgry, które od lat są znane z grania na "dwa fortepiany", współpracując z Rosją, przeszkadza Ukrainie. Następna, od 1 stycznia 2025 roku jest Polska, która już po raz drugi może pomóc Ukrainie.
Polska pomoże Ukrainie wstąpić do UE?
Tak, jak w 2011, tak i w 2025 roku ministrem spraw zagranicznych jest Radosław Sikorski, który 13 lat temu negocjował umowę stowarzyszeniową Ukrainy z Unią Europejską, tak teraz będzie starał się o jak najlepsze warunki dla Ukrainy i Mołdawii, by te mogły wstąpić do UE. Choć władze UE zaznaczają, że zarówno Ukraina, jak i Mołdawia muszą uporać się z korupcją w ich krajach.
Kiedy i ile nowych państw będzie w Unii Europejskiej?
Już w sierpniu 2023 roku przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel mówił, że Unia Europejska powinna przygotować się na kolejne duże (jak w 2004 roku) rozszerzenie Unii do 2030 roku. Status kraju kandydującego ma obecnie aż 10 państw. Są to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Kosowo, Macedonia Północna, Mołdawia, Serbia, Ukraina i Turcja. Choć na ten moment nie wygląda na to, by zarówno Serbia, jak i Turcja miały dołączyć do Unii Europejskiej, z racji na swoich przywódców. Podobnie sytuacja wygląda w Gruzji, która jest objęta protestami. Kosowo także może mieć problem, gdyż nadal nie jest uznawane, jako państwo przez wiele krajów. Największe szanse mają: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna, Mołdawia i Ukraina.