Ukraina

i

Autor: Pixabay

Europa

Polska pomoże Ukrainie wejść do Unii Europejskiej? Pomóc może w tym prezydencja w Radzie UE

Marzeniem wielu Ukraińców jest wejście do Unii Europejskiej i NATO. Jest ona na tej samej drodze, na której Polska była jeszcze 30 lat temu. Choć niestety ta droga jest dla naszych sąsiadów dużo trudniejsza przez rosyjską agresję. Mimo tego Polska, która w pierwszej połowie 2025 roku obejmie prezydencję w Radzie UE chce pomóc Ukrainie wejść w struktury unijne.

Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej?

We wtorek, 25 czerwca rozpoczęły się rozmowy akcesyjne z Unią Europejską Ukrainy i Mołdawii. W tych rozmowach uczestniczyć będą ministrowie ds. Unii Europejskiej wszystkich państw członkowskich. Rozpocznie się wtedy monitoring tych państw. Normalnie trwa on rok, jednak w tym wypadku może zostać przyspieszony.

Trudna prezydencja węgierska przed nami

Dwie najbliższe prezydencje w Radzie Unii Europejskiej będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłości Ukrainy w UE. Od 1 lipca 2024 roku prezydencje przejmują Węgry, które od lat są znane z grania na "dwa fortepiany", współpracując z Rosją, przeszkadza Ukrainie. Następna, od 1 stycznia 2025 roku jest Polska, która już po raz drugi może pomóc Ukrainie.

Polska pomoże Ukrainie wstąpić do UE?

Tak, jak w 2011, tak i w 2025 roku ministrem spraw zagranicznych jest Radosław Sikorski, który 13 lat temu negocjował umowę stowarzyszeniową Ukrainy z Unią Europejską, tak teraz będzie starał się o jak najlepsze warunki dla Ukrainy i Mołdawii, by te mogły wstąpić do UE. Choć władze UE zaznaczają, że zarówno Ukraina, jak i Mołdawia muszą uporać się z korupcją w ich krajach.

Kiedy i ile nowych państw będzie w Unii Europejskiej?

Już w sierpniu 2023 roku przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel mówił, że Unia Europejska powinna przygotować się na kolejne duże (jak w 2004 roku) rozszerzenie Unii do 2030 roku. Status kraju kandydującego ma obecnie aż 10 państw. Są to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Kosowo, Macedonia Północna, Mołdawia, Serbia, Ukraina i Turcja. Choć na ten moment nie wygląda na to, by zarówno Serbia, jak i Turcja miały dołączyć do Unii Europejskiej, z racji na swoich przywódców. Podobnie sytuacja wygląda w Gruzji, która jest objęta protestami. Kosowo także może mieć problem, gdyż nadal nie jest uznawane, jako państwo przez wiele krajów. Największe szanse mają: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna, Mołdawia i Ukraina.

Zobaczcie, jak pomagano także psom z Ukrainy

Ukraina używa tej śmiercionośnej broni! Wołoszański o erze zabójczych dronów! | Wojna wg Wołoszańskiego