kadr z filmu Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918 - 1919

i

Autor: Fundacja Obywatelska BAZAR

Ponad 800 pamiątek z czasów powstania wielkopolskiego zebrano dla nowej siedziby muzeum

2021-07-19 7:26

Ponad 800 pamiątek z czasów powstania wielkopolskiego zebrało dotąd Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu w ramach akcji "Podziel się swoją historią". Zobaczyć je będzie można w nowej siedzibie muzeum powstania. Teraz niektóre prezentowane są w sieci.

Nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 powinna otworzyć się dla publiczności w 2025 r. Gmach powstanie na stokach wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu. Trwa zbiórka pamiątek, które wzbogacą ekspozycję muzealną. Zbierane są przedmioty towarzyszące powstańcom na froncie i takie, które przedstawią tamtą epokę: fotografie, listy, pamiętniki, broń, sztućce czy sprzęt codziennego użytku – poinformowała PAP Joanna Wójcik z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Podkreśliła, że pozwolą one stworzyć w nowym budynku muzeum klimat tamtych czasów. Przyznała, że zapoczątkowana trzy lata temu akcja przyniosła zaskakujące rezultaty.

"Dzięki ofiarności darczyńców do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości trafiło ponad 800 muzealiów. Dary w postaci fotografii, dokumentów rodzinnych, map, broni powstańczej, pocztówek i rycin będą wkrótce stanowić cenne uzupełnienie nowej ekspozycji Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919" – powiedziała PAP Wójcik.

Do pozyskanych skarbów kolekcji należy zaliczyć m.in. ofiarowane przez Krystynę Sławską pamiątki po jej dziadku, wybitnym poznańskim architekcie Rogerze Sławskim, i po jego żonie Walerii.

Rodzina Antoniego Knajdka przekazała muzeum w sumie 90 eksponatów.

"Dar jego wnuczki to m.in. meble z początku XX w., w większości w stylu biedermeier, wykonane na prywatne zamówienie Rogera Sławskiego, a także pamiątki osobiste, w tym lustra, lichtarze, porcelana, sztućce, walizeczka podróżna, a także szal i rękawiczki Walerii" – powiedziała Joanna Wójcik.

W najbliższych tygodniach część przekazanych przedmiotów będzie można obejrzeć w mediach społecznościowych Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. W tym tygodniu muzeum pochwaliło się częścią eksponatów przekazanych przez rodzinę Antoniego Knajdka – powstańca wielkopolskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, malarza i fotografa.

"Wśród nich znalazły się m.in. wspomnienia Antoniego, legitymacje, fotografie, odznaczenia i wyróżnienia, w tym przyznany Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Wielkopolski Krzyż Powstańczy oraz pismo o awansie do stopnia podporucznika. Oprócz przedmiotów związanych ze służbą wojskową istotną częścią zestawu są materiały odnoszące się do życia prywatnego: świadectwa szkolne i telegramy z lat 20. XX w." – podała Wójcik.

W mediach społecznościowych zobaczyć można m.in. fragment notatnika rysunkowego Antoniego Knajdka z uwiecznionymi scenami powstańczymi.

Do pierwszych dni 2022 r. w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 potrwa "Wystawa jednego eksponatu", prezentująca najciekawsze i najbardziej wartościowe obiekty wydobyte z magazynów muzealnych i nowe nabytki przekazane przez darczyńców w ramach zbiórki pamiątek.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]