- Po trwającej ponad dwa lata pandemii branża targowa w Polsce zaczęła się odradzać. Dzieje się to stopniowo, ale krok po kroku jej kondycja finansowa staje się silniejsza. Obecne wskaźniki mogą być powodem do zadowolenia, biorąc pod uwagę trwającą wojnę w Ukrainie i wyzwania, które niesie z sobą kryzys gospodarczy w Europie – powiedział w środę prezes zarządu Grupy MTP Tomasz Kobierski.
W minionych 12 miesiącach w wydarzeniach organizowanych na MTP wzięło udział milion osób. Poza 50 wydarzeniami targowymi były to kongresy, konferencje, wydarzenia sportowe oraz kulturalne.
Tomasz Kobierski powiedział, że według ekspertów branża targowa powróci do kondycji sprzed pandemii ok. 2025 r.
- To ten rok będzie wyznacznikiem prawdziwej aktywności i udziału przedsiębiorców w organizowanych przez nas wydarzeniach. Obecnie najszybciej odradzają się targi konsumenckie, które notują rekordy popularności. Na razie ze względu kryzys gospodarczy – wysoką inflację i podwyżki cen energii elektrycznej i ciepła, które są dla nas poważnym wyzwaniem, trudno przewidzieć, co będzie się działo z branżą B2B – podkreślił.
Według prezesa Grupy MTP po pandemii zmieniła się grupa klientów imprez targowych; przyjeżdżają w konkretnym celu, na świadomie wybrane przez siebie wydarzenia. Ich biznesowe rozmowy częściej, niż jeszcze kilka lat temu, kończą się podpisaniem umów i złożeniem konkretnych zamówień. Nastąpiła też zmiana formuły poszczególnych wydarzeń, np. skrócenie ich czasu trwania. Firmy maksymalnie ograniczają też koszty udział w wydarzeniach wystawienniczych, zmniejszają wielkość wynajmowanych stoisk i ich obsługę, krótszy jest też pobyt w hotelu czy spotkania dla klientów.
- MTP przechodzą obecnie czas ewolucji przestrzeni targowej; staje się ona także miejscem, w którym mieszkańcy i goście spędzają wolny czas. W 2022 roku w szczególny sposób otworzyliśmy się na miasto. Na nowo otwartym Placu Powszechnej Wystawy Krajowej uruchomiliśmy Poznański Jarmark Świąteczny. Plac z miejscem na 10 tysięcy osób sprawdza się jako miejsce plenerowych wydarzeń. W przyszłości, w sąsiadującym pawilonie numer 2, mają powstać liczne restauracje i kawiarnie – powiedziała wiceprezes Grupy MTP Elżbieta Roeske.
Władze Targów podkreśliły, że niezależnie od trudnej sytuacji gospodarczej Grupa MTP inwestuje w infrastrukturę.
- Na kluczowe inwestycje w 2022 roku wydaliśmy ponad 162 mln zł, wśród nich była budowa parkingu wielopoziomowego pod placem Powszechnej Wystawy Krajowej na 650 miejsc. To największy ogólnodostępny dla wszystkich tego typu obiekt w Poznaniu. Dzięki powstaniu parkingu wprowadziliśmy samochody pod ziemię, odzyskując wolną przestrzeń dla poznaniaków i dla atrakcyjnych wydarzeń - powiedział Kobierski.
W 2022 roku oddany do użytku został zmodernizowany pawilon nr 1, obecnie jest to multifunkcjonalna przestrzeń z wydzieloną częścią biurową. Termomodernizacji poddano pawilon Poznań Congress Center. Remont przeszło także wnętrze targowej Iglicy.
Targi zmodernizowały ponadto zabytkowy budynek w Parku Sołackim, w którym działa restauracja i hotel Port Sołacz.
W obecnym roku Grupa MTP planuje organizację 75 wydarzeń targowych w Poznaniu i poza nim. W tegorocznym programie są m.in. targi branży budowlanej Budma, Poznań Motor Show, Targi Edukacyjne i Poznańskie Targi Książki oraz Poznań Game Arena.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!