Historia MPK Poznań
Początki komunikacji miejskiej w Poznaniu sięgają połowy XIX wieku. Od roku 1891 konne omnibusy przewoziły pasażerów z dworca kolejowego do miasta a w okresie letnim także do miejscowości wypoczynkowych na obrzeżach Poznania - czytamy na stronie MPK. Obecnie mamy 2024 rok, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by cofnąć się w czasie, ale tym razem trochę bliżej. Zobaczcie, jakie tramwaje jeździły po poznańskich torowiskach w 1969 roku i co się z nimi stało.
55 lat temu na poznańskie torowiska wyjechały takie tramwaje. Jednak szybko je zezłomowano!
MPK w poniedziałek, przybliżyło historię pierwszych wagonów przegubowych, które w 1969 roku pojawiły się na poznańskich torowiskach. Co się z nimi stało?
W 1969 roku na poznańskich torowiskach pojawił się pierwszy wagon przegubowy. Były one przerabiane z wagonów typu N i ND w warsztatach Tramwaje Warszawskie. W latach 1969-1970 do Poznania dotarło 9 tramwajów typu PN. Pierwszy z nich o numerze 321 rozpoczął służbę liniową 27 października 1969 roku - podano.
Tramwaje typu PN były wagonami przegubowymi, trójczłonowymi. Zostały wyposażone w trzy pary drzwi harmonijkowych. Miały ponad 21 metrów długości na dwóch wózkach. Jak relacjonuje MPK w mediach społecznościowych, we wnętrzu pojazdu były 34 miejsca siedzące, podobne jak w warszawskich wagonach 13N. Aparatura elektryczna pochodziła z wagonów typu N. Co mogło pójść nie tak? Okazało się, że wszystkie te tramwaje zostały... zezłomowane.
Wszystkie tramwaje zezłomowano w latach 1971-1973 ze względu na bardzo wysoką awaryjność oraz podatność na pożary wzniecane przez iskry spadające z pantografu na osłony przegubów - podsumowano.
Dzisiaj zostały już po nich tylko zdjęcia. Zobaczcie, jak wyglądał usunięte tramwaje:
W MPK Poznań możesz zobaczyć historyczne pojazdy z… siedzisk: