Potężny diabeł pyłowy nad miastem! Nagrał go kierowca. Wideo przyprawia o dreszcze!

i

Autor: Facebook: Sieć Obserwatorów Burz/ Arkadiusz Pacewicz (https://www.facebook.com/watch/?v=553841929585444) Potężny diabeł pyłowy w Lesznie! Spektakularne zjawisko nagrał kierowca

Potężny diabeł pyłowy w Lesznie! Przyprawiające o dreszcze zjawisko nagrał kierowca [WIDEO]

2022-06-23 8:53

Jednocześnie spektakularny i przyprawiający o dreszcze widok mieli w środę (22 czerwca) mieszkańcy Leszna w województwie wielkopolskim. Nad miastem pojawił się potężny wir pyłowy, zwany inaczej diabłem pyłowym. Niecodzienne zjawisko nagrał jeden z kierowców. Musicie to zobaczyć!

Czerwcowa pogoda mocno daje nam się we znaki. Przez Polskę przeszło kilka niebezpiecznych nawałnic z ulewnym deszczem i silnym wiatrem, pojawiła się też pierwsza fala afrykańskich upałów. Nie brakuje też innych ciekawych zjawisk atmosferycznych. W minioną środę (22 czerwca) w Lesznie w województwie wielkopolskim jeden z kierowców był świadkiem spektakularnego i jednocześnie przyprawiającego o dreszcze potężnego wiru pyłowego. Udało mu się uwiecznić go na krótkim nagraniu, które zostało opublikowane m.in. przez fanpage Polscy Łowcy Burz oraz Sieć Obserwatorów Burz.

– Choć kojarzą się głównie z niewielkimi, niegroźnymi wirami, diabły pyłowe potrafią, nawet w Polsce, osiągać znaczne rozmiary. Z takim właśnie dorodnym wirem miał do czynienia pan Arkadiusz Pacewicz z Leszna – czytamy we wpisie na Facebooku „Sieć Obserwatorów Burz”.

Mniejszych rozmiarów diabełka pyłowego niedawno można było zobaczyć także w Miękini na Dolnym Śląsku pod Wrocławiem. O szczegółach pisaliśmy w artykule: Diabełek pyłowy wirował na podwórku! Zjawisko zaskoczyło wszystkich [NAGRANIE]

Wir pyłowy (diabeł pyłowy) – co to za zjawisko?

Wir pyłowy, zwany także diabłem pyłowym, to zjawisko atmosferyczne występujące w postaci wiru powietrznego, stosunkowo krótkotrwałego i raczej niewielkich rozmiarów, powstającego zwykle przy bezchmurnym lub pogodnym niebie i przy łagodnym wietrze, najczęściej wczesnym popołudniem. Wąska, wirująca kolumna, ustawiona w osi w przybliżeniu pionowej, staje się widoczna w wyniku zasysania cząstek pyłu, piasku lub fragmentów roślinności.

– Typowy wir pyłowy tworzy się nad silnie nagrzaną przez słońce powierzchnią gruntu. Ziemia jest najmocniej nagrzana w przybliżeniu między godzinami: 12.30 a 14.00, gdy kąt wysokości słońca jest duży. Ciepło jest przekazywane do atmosfery, przez co w pobliżu powierzchni gruntu tworzy się wysoce niestabilna warstwa powietrza. Uwolnienie zmagazynowanej w tej warstwie energii prowadzi do powstawania pióropuszy termicznych szybko wznoszącego się powietrza. Słaby wiatr sprzyja zainicjowaniu rotacji w takich miejscach, co prowadzi do powstania wiru – czytamy na stronie Wikipedii.

Większość wirów pyłowych istnieje od kilku sekund do około pięciu minut. W rzadkich przypadkach mogą trwać ponad godzinę.

ZRANIONE PTAKI, TRENING WERSOW, WERSY QUEBO, DIESEL VS BENZYNA | ESKA XD #051