Powstańcy Wielkopolscy jak żywi. Poznańskie studio tchnęło nowe życie w stare zdjęcia

i

Autor: Poznan.pl/FYD Studio

Historia

Powstańcy Wielkopolscy jak żywi. Poznańskie studio tchnęło nowe życie w stare zdjęcia

2025-02-17 11:00

W niedzielę, 16 lutego obchodziliśmy 106. rocznicę zwycięstwa w Powstaniu Wielkopolskim. Z tej okazji poznańskie studio FYD postanowiło tchnąć nowe życie w stare zdjęcie z czasów Powstania Wielkopolskiego. Efekty tej pracy można już zobaczyć w sieci.

Niezwykły film na 106. rocznicę zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego!

Z okazji rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, która przypada na 16 lutego dom produkcyjny FYD Studio tchnął nowe życie w archiwalne zdjęcia powstańców.

- W rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego prezentujemy wyjątkowy film stworzony z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Dzięki nowoczesnym technologiom historyczne fotografie zostały ożywione, ukazując bohaterów tamtych dni w niespotykany dotąd sposób. Film oddaje hołd powstańcom i przypomina o ich odwadze, determinacji oraz wpływie na losy Polski - czytamy w opisie filmu na YouTube.

Film można obejrzeć poniżej.

Film prezentuje nie tylko wybitnych dowódców, takich jak generał Józef Dowbor-Muśnicki, ale także mniej znane postacie, które odegrały kluczową rolę w Powstaniu. Widzowie mogą zobaczyć m.in. generała Ireneusza Wierzejewskiego, organizatora służby medycznej powstańców, czy ppor. Leona Prauzińskiego, który utrwalił Powstanie na swoich obrazach. Również kobiety, takie jak Zofia Michałkiewicz, działająca przy powstańczym Czerwonym Krzyżu, zyskały miejsce w tym wyjątkowym materiale.

Film ożywia także zdjęcia Poznania, Zbąszynia, Bydgoszczy i Owińsk z okresu powstania, tworząc barwny obraz tamtych dni. Całość uzupełnia fragment przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego, wygłoszonego 26 grudnia 1918 roku z okien hotelu Bazar, który rozbrzmiewał w przededniu Powstania.

106. lat zakończyło się Powstanie Wielkopolskie

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r., i było zbrojnym wystąpieniem polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Iskrą, która wznieciła zryw, był przyjazd do Poznania polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego J. Paderewskiego. Powstańcy w krótkim czasie opanowali prawie całą Wielkopolskę. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze. Na jego mocy zasady rozejmu kończącego I wojnę światową zostały rozszerzone na front powstańczy.