Straż

i

Autor: hak, Radio Eska zdjęcie ilustracyjne

Straż pożarna

Pożary i czad zbierają żniwo w Wielkopolsce. Strażacy ostrzegają!

2024-11-14 8:40

Mimo, że mijają zaledwie dwa tygodnie listopada, to strażacy w Wielkopolsce mają pełne ręce roboty. Tylko do 13 listopada interweniowali łącznie ponad 100 razy do pożarów lub ulatniania się tlenku węgla w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. W zdarzeniach tych śmierć poniosło kilka osób, a wiele więcej zostało rannych, w tym dzieci.

Uważajmy na swoje domy w okresie jesienno-zimowym!

Okres jesienno-zimowy, to okres grzewczy. Zarówno posiadacze tradycyjnych pieców CO, jak i piecyków gazowych powinni regularnie, raz w roku powinni sprawdzać ich stan. Inaczej może to się źle skończyć nie tylko dla tych instalacji, jak i dla nas, gdyż uszkodzone przewody kominowe, czy zablokowane wywietrzniki gazu mogą spowodować nieodwracalne w skutkach konsekwencje, łącznie z utratą życia naszego i bliskich.

Interwencje wielkopolskich strażaków

O niezbyt dobrych statystykach dotyczących interwencji strażaków w dniach 1-13 listopada 2024 poinformowali wielkopolscy strażacy. - Tylko od 1 do 13 listopada br. wielkopolscy strażacy odnotowali aż 93 pożary budynków mieszkalnych, w wyniku których śmierć poniosły 2 osoby, 16 osób zostało rannych, w tym 4 dzieci. Oprócz pożarów strażacy interweniowali w listopadzie już 11 razy w sytuacjach, gdzie wykryto tlenek węgla, którym mogli się zatruć domownicy. Niestety podczas tych zdarzeń 5 osób zostało rannych, w tym 2 dzieci - przekazał w komunikacie prasowym mł. asp. Martin Halasz, z Zespołu prasowego Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Straż apeluje o rozwagę do mieszkańców Wielkopolski!

O tym, jakie kontrole należy przeprowadzać w związku z naszymi instalacjami cieplnymi informują wielkopolscy strażacy. - Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych, budynków wielorodzinnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). (...) Pamiętajmy także, że montaż certyfikowanej czujki dymu, czujki tlenku węgla może skutecznie pomóc i uchronić nas przed niebezpieczeństwem utraty życia i zdrowia - informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Członek Zespołu Prasowego dodaje, że powinno się usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych. Cztery razy w roku w kominach, gdzie dochodzi dym z węgla lub drewna, dwa razy w roku z paliwa ciekłego, bądź gazowego, oraz raz w roku należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych. 

Zobaczcie działania strażaków w związku z pożarem w Poznaniu

Poznań Radio ESKA Google News
Autor: