Projekty tego typu zostały już uruchomione w Irlandii, Danii i Finlandii. Teraz czas na Poznań. Veolia Poznań będzie ogrzewała miasto, ciepłem generowanym przez jedną z największych serwerowni w Polsce. Serwery Beyond.pl mogą znacząco pomóc ogrzać miasto czystą energią.
Projekt już ruszył, ale przystosowanie miejskiej sieci grzewczej potrwa jeszcze 3 lata
- Biorąc pod uwagę cały potencjał campusu, czyli jeżeli mówimy nawet o 150MW mocy zasilającej, no to to jest potencjalnie więcej ciepła niż całe miasto potrzebuje latem, w okresie zimowym jest to znacząca część zapotrzebowania miasta - tłumaczy Piotr Kowalski z Beyond.pl.
Projekt już ruszył, ale przystosowanie miejskiej sieci grzewczej potrwa jeszcze 3 lata. Wykorzystanie ciepła produkowanego przez serwerownie jest stosunkowo proste.
Sam odbiór ciepła jest stosunkowo prosty technologicznie, w ramach serwerowni funkcjonują systemy wyprowadzenia ciepła, ponieważ serwerownie to są obiekty, które w trybie ciągłym 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku muszą być zarówno zasilane jak i chłodzone, w związku z tym serwerownie dysponują systemami wyprowadzenia ciepła, odzysk tego ciepła polega na włączeniu systemów Veolia do naszego systemu przez tak zwane przemysłowe pompy ciepła. Ciepło odpadowe z serwerowni staje się tak zwanym dolnym źródłem tej pompy ciepła, która dodatkowo jeszcze podbija parametr ciepła, podnosi temperaturę, aby było ono użyteczne dla sieci ciepłowniczej - dodaje Piotr Kowalczyk z Beyond.pl
Docelowo, czysta energia z serwerowni zasili miejską sieć na przełomie 2027 i 2028 roku.
Nowa firma odbierająca śmieci w dużej części Poznania nie wywiązuje się? Sprawdź nasze zdjęcia: