Poznań coraz bardziej wielokulturowy. Ilu cudzoziemców mieszka w stolicy Wielkopolski? To duży procent!

2025-07-03 12:58

W Poznaniu mieszka już ponad 79 tysięcy cudzoziemców – to aż 11% wszystkich mieszkańców. W odpowiedzi na ich rosnącą obecność i potrzeby, radni i urzędnicy dyskutują o powołaniu pełnomocnika ds. cudzoziemców. Jak wygląda obecna polityka integracyjna miasta i co może się zmienić?

Stary Rynek w Poznaniu

i

Autor: Agnieszka Janiszewska

Cudzoziemcy w Poznaniu – kim są i ilu ich jest?

W 2024 roku w Poznaniu mieszkało 79,3 tys. cudzoziemców – to ponad 11% całej populacji miasta. Aż 93% z tej grupy stanowili obywatele Ukrainy (68,8 tys.) i Białorusi (4,7 tys.). Wśród nich znajduje się około 30 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy. Choć liczba cudzoziemców nieznacznie spadła w porównaniu z 2022 rokiem (o około 2%), to nadal mówimy o bardzo dużej i różnorodnej społeczności.

Mieszkańcy z zagranicy pochodzili z ponad 110 krajów, a 83% z nich stanowili Europejczycy. Wśród cudzoziemców spoza Europy najliczniejsze grupy przyjechały z Turcji, Indii, Chin i Kazachstanu. Tak zróżnicowana mozaika narodowościowa niesie za sobą szereg wyzwań – od edukacyjnych, przez zawodowe, po integracyjne.

Edukacja, praca i codzienne życie migrantów

Poznańskie uczelnie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród zagranicznych studentów – w 2024 roku studiowało ich tutaj łącznie 8 tys. osób, zarówno na pełnych programach, jak i w ramach wymiany Erasmus+. Najwięcej cudzoziemskich studentów pochodziło z Ukrainy, Białorusi, Turcji, Chin, Azerbejdżanu i Indii. Poznań przyciąga młodych ludzi dzięki ofercie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Politechniki Poznańskiej czy Uniwersytetu Medycznego.

Równie dynamicznie wygląda sytuacja w szkolnictwie podstawowym i średnim. Do szkół i przedszkoli w Poznaniu uczęszczało 15,9 tys. cudzoziemców – o niemal 5% więcej niż rok wcześniej. Największe grupy to dzieci z Ukrainy (81%) i Białorusi (13%). Wzrost liczby uczniów zagranicznych wskazuje na coraz silniejsze zakorzenienie tych społeczności w lokalnym życiu.

W 2024 roku zarejestrowano także 24,4 tys. oświadczeń o zatrudnieniu cudzoziemców w Poznaniu i powiecie poznańskim – najwięcej dla obywateli Białorusi, Ukrainy i Gruzji. W tym samym czasie zgłoszono 65,6 tys. powiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy w ramach specjalnych przepisów pomocowych.

Czy Poznań potrzebuje pełnomocnika ds. cudzoziemców?

W obliczu rosnącej liczby głosów wskazujących na potrzebę lepszej koordynacji działań na rzecz migrantów, radny Andrzej Prendke wystąpił z postulatem utworzenia funkcji pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. cudzoziemców. Jego zdaniem mogłoby to poprawić komunikację między społecznością migrancką a miastem oraz ułatwić integrację i dostęp do usług.

Urząd Miasta wskazuje, że kwestie te są obecnie realizowane przez Pełnomocniczkę ds. Polityki Równościowej. Jej działania obejmują szeroko pojęte równe traktowanie i promowanie integracji, w tym na tle pochodzenia narodowego czy etnicznego. Ważnym krokiem było również przyjęcie „Polityki na rzecz integracji migrantek i migrantów w Poznaniu na lata 2023–2024”, która porządkuje miejskie działania w tym zakresie.

Miasto nie wyklucza dalszych kroków – trwają prace nad kolejną edycją polityki integracyjnej. Po jej przyjęciu możliwe będzie powołanie nowej rady ds. integracji, która zajmie się również propozycją utworzenia osobnej funkcji pełnomocnika ds. cudzoziemców. – Ich bezpieczeństwo, możliwości edukacji, rozwoju oraz integracji stanowią istotny obszar działań Miasta – informuje Urząd.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Oto najlepsze trasy biegowe w Poznaniu! Zobacz gdzie można pobiegać! 

Tak wyglądał Poznań w czasach PRL-u. Kultowe miejsca do dziś są wspominane z nostalgią
Poznań Radio ESKA Google News