Poznań

i

Autor: UMP/mat.pras.

Poznań jest NAJBRUDNIEJSZYM miastem w Polsce? Urzędnicy STANOWCZO odpowiadają!

2021-02-16 21:03

Jakiś czas temu na naszej stronie internetowej opublikowaliśmy raport. Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek z Krakowa przeprowadził badanie w 10 największych miastach Polski polegające na analizie bakteriologicznej 5 wybranych miejsc, z którymi każda osoba ma najczęstszy kontakt każdego dnia. Poznań - delikatnie mówiąc - nie wypadł tam najlepiej. Teraz urzędnicy ze stolicy Wielkopolski postanowili odpowiedzieć naukowcom. Przeczytajcie więcej na naszej stronie internetowej.

Badaniom zostały poddane bankomaty, poręcze w komunikacji miejskiej, wózki w sklepach spożywczych, klamki w galeriach handlowych oraz poręcze na dworcach PKP. Następnie liczby znalezionych bakterii na wszystkich powierzchniach zostały zsumowane tworząc ranking najczystszych miast w Polsce. Próbki do badań zostały pobrane w miastach: Krakowie, Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu, Katowicach. 

Zgodnie z wynikami raportu, najwięcej bakterii w komunikacji miejskiej i na dworcach PKP znajduje się w Poznaniu. 

Urzędników takie wyniki raportu musiały nieźle zdenerwować. Przecież od wielu lat zachęcają mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej. MPK zwróciło się do autorów zestawienia z prośbą o udostępnienie szczegółowych informacji na temat badań. Odpowiedzi okazały się zaskakujące.

Fabryka Mruczenia - z jakimi problemami zmagają się z kotami? Jak im pomóc?

To zaś stawia pod dużym znakiem zapytania wartość całego zestawienia

piszą urzędnicy i dodają, że MPK niezmiennie dba o bezpieczeństwo pasażerów. 

czytamy w komunikacie miasta. 

QUIZ: Końcówka "-ą" czy "-om"? Sprawdź czy piszesz poprawnie!

Pytanie 1 z 20
Nigdy nie kupuję moim _________ słodyczy.

Miasto w komunikacie zwraca uwagę na to, że PSG Polska nie umie odpowiedzieć na pytanie, skąd zostały pobrane wymazy na potrzeby raportu. Zapewnia, że z pojazdu transportu publicznego, ale nie podaje szczegółów dotyczących lokalizacji, numerów wozów, godzin. Nie jest nawet w stanie wskazać, czy w ogóle były to autobusy lub tramwaje poznańskiej komunikacji publicznej - czy jakiegoś innego przewoźnika.

Spółka podjęła szereg działań, mających na celu, aby - szczególnie w okresie pandemii - pasażerowie nie musieli obawiać się zwiększonego ryzyka zakażenia. Wszystkie pojazdy codziennie są myte i odkażane - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dodatkowo dezynfekowane są poręcze, biletomaty, kasowniki i inne elementy wyposażenia pojazdów, najczęściej dotykane przez pasażerów. Niezależnie od tego zajezdnie prowadzą cyklicznie ozonowanie pojazdów. Aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo sanitarne, MPK Poznań zakupiło niemal tysiąc automatycznych dezynfektorów do rąk. Urządzenia zostały zamontowane w każdym pojeździe. Stale zachęcamy pasażerów do korzystania z nich. MPK Poznań stale również testuje rozwiązania mogące sprawić, że podróż komunikacją miejską będzie jeszcze bardziej bezpieczna. Trwa np. test oczyszczaczy powietrza z funkcją ozonowania, powłok nanosterylnych, lamp UVC. Decyzje na temat szerszego wykorzystania tych rozwiązań będą podejmowane w uwzględnieniu możliwości finansowych i - przede wszystkim - po analizie ich skuteczności w realiach transportu publicznego